Няма информация за яйца, заразени с фипронил, на българския пазар. Засега имаме нотификация само за една партида яйчен прах, каза пред bTV д-р Камен Николов, директор на Областната дирекция на БАБХ – София-град.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
„Яйцата са със срок на годност 28 дни, ние вече сме на 40-ия ден от кризата. Така че шансът да попаднат яйца на българския пазар е минимизиран”, смята Николов.
Опасният яйчен прах е бил вложен в 25 тона сладолед и сладоледени продукти и 9 тона майонеза. Всички количества от произведения продукт са изтеглени и рискът за потребителя е минимален, увери Николов.
„До края на тази седмица ще се изясни какви количества са отишли на пазара”, допълни той, като по думите му те не са големи
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
От петък действа заповед да се извършат проверки в 3 направления – всички складове, които получават стоки от целия ЕС, съдържащи яйца и яйчен прах, производителите на продукти, които влагат такива продути, и всички производители на яйца и всички птицеферми за наличие и евентуална употреба на фипронил.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
След 31 август ще стане ясно какви са резултатите.
"Тези 500 кг яйчен прах са дистрибутирани само в 2 производствени предприятия в България – едното произвежда сладолед, а другото – майонеза", коментира той.
По думите му в готовия продукт се влагат малки количества от опасния яйчен прах, освен това сладоледът и майонезата не са основни хранителни продукти.
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"По данни на СЗО фипронилът е умерено токсичен препарат, използва се за борба срещу бълхи, въшки и хлебарки, но е забранен за употреба в репродуктивни животни, в случая както са кокошките. Затова няма горна и долна граница за риска от този препарат", каза Николов.
"Трябва много голямо количество да се изяде, за да се постигне нежелан за здравето ефект. В случая говорим за изключително малки количества, вложени в готовия продукт – 0,9 до 2,9 г на 100 г продукт". За да се получи неблагоприятен ефект, трябва да изядете огромни количества всеки ден в продължение на дълго време. Не познавам човек, който да яде огромни количества майонеза или сладолед всеки ден”, посочи експертът.
Той уточни, че фипронилът оказва неблагоприятен ефект върху бъбреците, черния дроб и нервната система.
"Тези 500 кг пристигат през март в България. Целият проблем започва от 20 юли т.г., когато Белгия информира, че от Холандия са получени яйца с фипронил. В България първата нотификация идва на 18 август", отбеляза Николов.