Неодобрена финансова обосновка от Министерството на финансите проваля намеренията на здравния министър да въведе временен мораториум за откриване на нови болници до май месец 2024 г.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
От отговор на проф. Христо Хинков до депутата от ПП-ДБ Катя Панева става ясно, че на 26-ти януари е дошла новината, че финансовите аргументи на здравното министерство за мораториум не са одобрени. А одобрена финансова обосновка е задължително условие законопроектът да бъде внесен за разглеждане в Министерския съвет и след това в Народното събрание.
Припомняме, че въвеждането на временен мораториум за откриване на нови болници и комплексни онкологични центрове бе предложено като промяна в Закона за лечебните заведения през октомври месец, 2023 година. Другата промяна бе временно да се преустанови разрешаването на нови медицински дейности за тях.
Срокът за тези ограничения трябваше да е до края на месец май 2024 г., когато се предвижда да утвърди актуализираната Национална здравна карта.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
От 2019 година до момента са издадени решения от правителството (МС) за 6 болници и 130 заповеди от министъра на здравеопазването за нови медицински дейности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: Готви се: Временен мораториум за откриване на нови болници
Другите важни промени, които няма да бъдат факт
- Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) да се преобразува, като от нея се отделят дейностите по управление, координация и контрол на трансплантациите и се обособи Изпълнителна агенция по трансплантация. Причината е, че ИАМН е свръхнатоварена. "След сливането през 2019 г. на Изпълнителна агенция по трансплантации с Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ не беше постигнат очакваният синергизъм при осъществяването на разнородните по своята същност функции, които изпълняваха двете агенции до онзи момент. Като резултат, от 2019 г. до момента се наблюдава намаляване на броя на извършваните трансплантации, а трансплантациите, които се осъществяват у нас през последните години, се дължат в голяма степен на ентусиазма на отделни лекари, а не на активни, насочени към обществото информационни действия и на административно-организационни усилия за стимулиране и мотивиране от страна изпълнителна агенция „Медицински надзор", се сочи в мотивите на проф. Хинков.
- Да се преустанови облекчената процедура при разкриване на болници на нов (втори или следващ адрес) от съществуващи лечебни заведения за болнична помощ. Това означава, че ако болница иска да открие лечебно заведение на друг адрес в същото или в друго населено място, разрешението за дейност да ѝ се издава от Министерския съвет. Тоест, да бъде третирана като нова болница.
Още: Класация: Кои са най-добрите болници в света
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
И още промени, които бе предложил проф. Хинков вижте ТУК