"Интересни данни от проучване на оксфордския университет показват, че всички ваксини запазват висока ефективност към делта-варианта на Ковид, особено по отношение на предпазване от тежка протичане и смърт.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
В същото време имунната реакция отслабва с времето (което виждаме от Израел), като ефективността на РНК ваксините спада по-рязко от тази на векторните ваксини в рамките на половин година. Логичното заключение е, че две дози от векторните ваксини в началото не предизвикват толкова силна имунна реакция както РНК ваксините, но вероятно ефектът им ще е по-дълготраен".
Това написа във Facebook д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория за мозъчни инфекции към Университета в Берн.
Според него две дози от векторните ваксини в началото не предизвикват толкова силна имунна реакция както РНК ваксините, но вероятно ефектът им ще е по-дълготраен.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
"Всичко това обаче ни довежда и до другата особеност - докато при оригиналния вариант на Ковид наличните ваксини значително намаляват разпространението, при делта варианта ваксинираните безсимптомно разпространяват много вируси, почти еднакво с неваксинираните. Това не е добра новина и показва, че вероятно, въпреки ефективността на ваксините в сегашния им вид като защита срещу тежката клиника на делта-варианта, за да намалим разпространението и пробивите в имунитета, ще ни трябва напасване на ваксините. Добрата новина - и Астра, и Пфайзер, и Модерна вече тестват модифицирани за новите варианти ваксини", смята д-р Илиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София