Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наш имунолог: Трябва да ни интересува дали КОВИД става по-лека болест, а не дали изчезва

07 януари 2022, 07:52 часа • 6336 прочитания

В много голяма степен Т-клетъчният имунитет не е променен при Омикрон. Промяната е 20% спрямо оригиналния вирус от Ухан, а спрямо Делта и Алфа почти няма промяна. Това предопределя благоприятно развитие за ваксинираните, а какво ще е за неваксинираните – няма още сигурни данни, защото основната информация идва от държави с високо ваксинационно покритие. Това заяви проф. Дорослав Кюркчиев, ръководител на лабораторията по клинична лаборатория на болница „Св. Иван Рилски”.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Не може да се изведе като правило дали ваксинираните или преболедувалите са с по-добър имунитет. Примери има и в двете посоки, каза проф. Кюркчиев. Имунитет се придобива и при ваксинация, и при преболедуване – въпросът е дали пази от заразяване, тежко боледуване или смърт. В голямата част от случаите и при ваксинация, и при преболедуване съответният човек е предпазен от тежко боледуване – това трябва да ни интересува, категоричен е Кюркчиев.

"Мечтая си за времената, в които си говорихме: "Ей, какъв гаден грип изкарах, 3 дена не станах от леглото", обясни образно професорът пред БНТ какво иска да види и от COVID-19. Според него, с тази болест ще се върви и трябва да се върви по този път.

Сегашните ваксини са решение срещу тежко боледуване и смърт, очевидно не са решение срещу заразяване. Ваксинацията е медицинско средство, локдаунът не е медицинско средство. Категорично против съм ограничаване на човешките свободи, е позицията на професора. "Здравните системи навсякъде срещат проблеми, но в края на краищата те са хората, които следват да се справят. Не полицейщина", заяви проф. Кюркчиев и посочи, че вече се случват антиутопии, които ни се представят за нещо нормално.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Понякога ваксинирани срещу коронавирус нямат Т-клетки в кръвта, но те са напълно предпазени. Тези клетки са в лимфоидните органи – те стоят там и патрулират при опасност или наличие на инфекция. Като я няма, се оттеглят – това е темата на специализирана статия, която професорът и негови колеги са предали за рецензия и публикация в престижно международно научно списание.

Не титърът антитела е основен показател дали да се ваксинираш или не. Ако имаш 10 000 антитела, не значи, че не можеш да си сложиш бустерна доза, категоричен е професорът. Той буквално се разсмя на твърдението, че хора с бустерна доза привличат по-лесно Омикрон.

Още: Настанените в болници с COVID отново се увеличават, над 500 души са в интензивни отделения

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес