Само 20 000 души са се възползвали от отпуснатия гратисен период и са платили пропуснати здравни осигуровки преди началото на 2016 година, информира в. "Сега", позовавайки се на справка от НАП. Това е донесло около 10 млн. лева допълнително.
От години броят на неосигурените у нас е около 2 млн. души, като близо 1,2 млн. от тях не би трябвало да се отчитат, защото са заминали за чужбина. Според анализ на НАП, разпространен преди време, близо 460 000 души от останалите здравно неосигурените са трайно безработни и обезкуражени лица, които няма как да плащат здравните си осигуровки.
Статутът на здравноосигурени е основен стълб в здравната реформа, защото само ако са покрити осигуровките, човек може да постъпи в болница, с изключение на спешни случаи. Ако не си здравноосигурен, трябва да платиш веднага за здравна помощ.
За да получат повторно статут на здравноосигурени, хората с прекъснати права следва да заплатят всички дължими и неплатени вноски за последните 5 години. Преди 28 декември срокът, за който се плащаха вноски, бе по-кратък - за последните 3 години. Срокът бе увеличен с аргумента, че давността при публичните вземания е именно 5 години и лицето така или иначе ще продължи да дължи остатъка от неплатените вноски. В първоначалния вариант идеята на здравния министър Петър Москов бе още по-драстична - за плащане на вноски 15 години назад спрямо началото на здравното осигуряване. Това предложение отпадна, отново заради давността.