Кардиология е най-предпочитана специалност да бъдещите медици.
От специализиращите в момента над 2000 млади доктори, едва 600 са държавна поръчка. Останалите плащат по 180 лева на месец. Общо 352-ма учат кардиология.
Интересът е обясним заради добре остойностените клинични пътеки. Например за кардиохирургична операция касата плаща около 10 000 лв., за модерно лечение на инфаркт с поставяне на стент - 4500 лв., а за инвазивна процедура - 3000 лв., пише в. "Преса"
На второ място изненадващо се нарежда специалността "Анестезиология и реанимация" с 245 записали се.
Това се дължи най-вече на факта, че докато учат, тези лекари получават между три и четири минимални работни заплати, а в останалите направления заплащането е двойно по-ниско. Сред най-желаните специалности са още акушерство и гинекология, гастроентерология и хирургия. Голям е интересът и към дерматологията и офталмологията.
Едва 51 са докторите избрали спешна медицина, още по-малко са мераклиите да станат педиатри, пулмолози и инфекционисти. В същото време тези направления има най-голям глад за кадри.
Патоанатомия са избрали едва 12 лекари, а действащите патолози са 80 и всички са в предпенсионна или пенсионна възраст. Само по един човек има в курсовете по авиационна медицина, обща и радиационна хигиена и професионални болести.