От 1 юли 2020 г. повече от 200 пациенти с ХИВ, които се проследяват и лекуват в най-голямото в страната отделение за придобита имунна недостатъчност в СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров”, София остават без медикамента Долутегравир, който е от ключово значение за лечението им. За това сигнализират от Националната пациентска организация.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Това е факт след два частично провалени търга за лекарства за ХИВ на Министерство на здравеопазването. Сагата започва на 20.12.2019 г., следват две прекратявания на позицията за конкретния медикамент и така се стига до ситуацията, в която се поставя под риск терапията на немалка част пациенти с ХИВ.
Това не е първи случай, в който заради административни пречки се компрометира лечението на ХИВ-позитивни у нас. За съжаление, пациентската общност е силно стигматизирана и поради спецификата на заболяването не може да заяви публично трудностите, които среща, както и да декларира публично проблемите с недостига на лекарства. Така създадената ситуация за пореден път показва колко рискови са ходовете на Министерство на здравеопазването по отношение на обществените поръчки за осигуряване на лекарствата за ХИВ.
Липсата на механизъм за реакция в ситуации на криза като тази означава проблеми със снабдяването с медикаменти при всеки възникнал подобен проблем с провеждането на търг. За съжаление, създаденият оперативен резерв от медикаменти със средства от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, не се поддържа.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Единствената алтернатива до обявяването на нова обществена поръчка за медикамента е да се закупят опаковки от Министерство на здравеопазването или всеки център за ХИВ на стойност до 30 000 лева, които да се дават на пациентите насипно (по няколко таблетки). Кризата вероятно ще продължи до края на юли 2020 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Лечението на пациентите ще продължи, но за целта те ще трябва да посещават отделението по ХИВ на няколко дни, за да получават насипно таблетките. На част от пациентите може да бъде сменена терапията, но това също не е подходящо, особено за такива, за които тази терапия е ефективна и работеща. Кризисната ситуация възпрепятства и тримесечното изписване на медикамента за пациенти в стабилно състояние.
Ситуацията за пореден път поставя въпроса за мерките, които да гарантират наличието на лекарства в условията на криза.