Глобалната пандемия от коронавирус (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV) вече вълнува сериозно България.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Властите са нащрек, а мерките се засилени по всички граници на страната ни. Кризисният щаб към правителството апелира гражданите, които влизат в България от засегнати региони, да не отказват медицинско наблюдение или оставане под карантина.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Actualno.com ще ви държи в течение с последната информация по темата както у нас, така и по света. В този Live блог ще научавате най-важните подробности за коронавируса. (Всичко, което трябва да знаете, за глобалната тревога, четете в този обобщаващ материал.)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
* Информацията е обновена към 21:15 ч., 4 март 2020 г.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В БЪЛГАРИЯ
🔘 Няма потвърден случай на коронавирус у нас.
🔘 9 души са приети във ВМА за последните 24 часа, никой от тях не проявява симптоми, но са под карантина. Сред наблюдаваните е и японец (това е вторият японец под наблюдение у нас) с висока температура и грипоподобни симптоми.
🔘 Сред тях е семейство българи, което имало близък контакт с италианско семейство реди 10 дни, които след завръщането си в Италия били диагностицирани с коронавирус. Членовете на българското семейство са с леки грипоподобни симптоми. Пробите се чакат този следобед.
🔘 Под карантина във ВМА са и двама курсанти от военното училище Велико Търново, които са били на едномесечен обмен в Торино.
🔘 "Това, което идва не е чума, това не е особено опасна инфекция. Това е респираторно заболяване със смъртност, съпоставима с тази при грипа." Това каза доц. Атанас Мангъров. По думите му, ако се започне да се затварят хора, които не са много тежко болни тогава действително ще настъпи хаос, страх и паника: "Ако тръгнем да затваряме всички контактни няма да ни стигне един стадион "В. Левски". "Хората трябва да запазят спокойствие, това е нещо, което вече най-вероятно вече се е случило. Дали го знаем или не - ние живеем с коронавируса, просто не сме го доказали. И да го докажем това с нищо няма да промени ситуацията, просто ще настъпи паника", каза още доц. Мангъров.
🔘 Според професор Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, сега опасността е втората вълна от грип - грип тип Б, като според него от 10 години насам не е имало такава втора грипна вълна след традиционната през януари. До 6 март без учебни занятия са в Бургас, Варна, Шумен, Перник и Благоевград.
🔘 Очакват се резултатите от шест проби във ВМА.
🔘 Външно министерство прибави Южна Корея и Иран към списъка със страни за внимание към разпространението на коронавирус, както и при пътуване и симптоми да се полага карантина. В списъка са вече страните Китай и Италия. Към Япония има също препоръка за повишено внимание.
СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В ЕВРОПА
🔘 В Европа най-голямото огнище остава Италия: 107 са вече смъртните случаи, а болни са над 3000 души. Правителството реши да затвори всички училища и университети в средата до средата на март. Досега бяха затворени само учебните заведения в най-засегнатите северни региони. С три месеца се отлага и Венецианското архитектурно биенале.
🔘 На Балканите ситуацията остава непроменена от последните дни: Хърватска докладва за 9 заразени с коронавирус, Гърция - 7, Румъния - 4 и Северна Македония -1, т.е. обстановката около България остава същата.
🔘 Първи два случая в Унгария. Заразени са двама ирански студенти, които към момента нямат симптоми на заболяването.
🔘 41 нови случая са регистрирани в Испания. С това общият брой на заразените в страната достигна 202 души.
🔘 С голямо внимание се следят Франция и Германия. Във Франция са обявени 212 заразени, смъртните случаи са 4, а излекуваните пациенти - 12. В Германия - най-засегнати са областите Северен Рейн - Вестфалия, Бавария, Баден-Вюртемберг и Хесен. До момента в страната няма починали от коронавирус хора, заразените са 240, а излекуваните - 16 души. Правителството забрани износът на средства за медицинска защита, за да избегне недостига на маски, ръкавици и защитни костюми в момент, когато лекарите и властите се опитват да ограничат разпространението на силно заразния коронавирус. Според експертите, пикът на заболяването в страната не е достигнат.
🔘 Вече има първи смъртен случай в Испания. Става дума за мъж, който е починал миналия месец в източния регион на Валенсия. Той е починал на 13 февруари, но чак след смъртта му станало ясно, че е бил болен - доказано е лабораторно. Иначе в страната има между 151 и 165 болни, според различни данни, като числото в горната граница отново е по информация на "Джонс Хопкинс". Изолирани са и 100 здравни работници в автономния баски регион - заради контакт с болни.
🔘 Турция се оплака от спад на туристите заради коронавируса. Търговците на истанбулския Капалъчаршъ отчитат спад от 60 на сто на посетителите. Броят на туристите е намалял драстично в световен мащаб, а търговците са обезпокоени, че ситуацията допълнително ще се влоши.
СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА ПО СВЕТА
🔘 Общо болните в цял свят са 94 918 души (включително в Европа). Оздравели са повече от половината - над 51 000 души, а смъртните случаи са около 3 250.
🔘 Вече 77 страни по света обявиха наличието на коронавируса, но над 20 държави в цял свят са задържали случаите на заразени до 1 човек, обяви началникът на ВМА и шеф на кризисния щаб в България - генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски.
🔘 Данните за Китай са 80 270 регистрирани болни от коронавирус, от тях 6 416 - са в тежко състояние. До момента загиналите от болестта са - 2 981 души, а регистрираните възстановени пацинети са 49 856.
🔘 Китайски учени съобщиха, че са регистрирали случай на енцефалит вследствие на коронавируса.
🔘 За пръв път смъртността извън Китай надвишава тази в Поднебесната империя от началото на пандемията в глобален мащаб.
🔘 Иран е втората държава с най-много починали от коронавируса след Китай. В Ислямската република починалите от заразата достигнаха брой от 92 души, 2922 души са заболелите. Според официалните власти има и излекувани - те са 552-ма. Около 8% от депутатите в иранския парламент са с коронавирус. Страната е мобилизирала 300 000 войници и доброволци за борба с епидемията.
🔘 Извън Китай, най-много болни има в Южна Корея - 5 328 души. Смъртните случаи там са 33, официално оздравелите са 34 души.
🔘 Броят на потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в Япония е 298 души. До момента са загинали 12 души и тази цифра не се е променила от миналата неделя. От заразените - 59 души са в сериозно състояние - свързани с апарати за изкуствено дишане или настанени в отделения за интензивно лечение. Най-тежка е ситуацията на най-северния остров Хокайдо.
🔘 В САЩ има 9 починали от заразата, всичките в щата Вашингтон, който обяви извънредно положение заради болестта още преди няколко дни. Според "Джонс Хопкинс" болните там са 124 души, но има данни за десетина по-малко разболели се. 9 души се считат за напълно възстановили се. Майк Пенс каза още, че в страната са потвърдени 77 случая на новия коронавирус. Вирусът е открит в 13 от 50-те американски щата.
🔘 Около 150 промени в новия вид коронавирус са станали от началото на разпространението на вируса в Китай. Той се е разделил на два подтипа - L и S на SARS-CoV-2 (COVID-19), пише в доклад от китайски учени в сп. National Science Review. Изследването показва, че L е най-често срещащия се (70%) и S – е с дял от 30%. Учените отбелязват, че подтипът L се е срещал по-често в ранните етапи на епидемията в Ухан, но честотата му е намаляла в началото на януари.
🔘 Световната здравна организация (СЗО) потвърди, че Covid-19 е по-смъртоносен от сезонния грип, но не се предава толкова лесно. Стана ясно, че глобалната смъртност от коронавируса е 3,4 процента. СЗО предупреди също така, че за разлика от сезонните вируси и настинки, които обикновено изграждат имунитет, няма наблюдаван случай към момента за това относно коронавируса.
🔘 Марк Зукърбърг обяви, че Facebook ще помага безвъзмездно на СЗО да публикува безплатно съобщения за ситуацията с коронавируса и ще премахва фалшивите новини за заболяването като теории за световен заговор или реклами на продукти, обещаващи лечение. Ако потребителят търси в социалната мрежа нещо, свързано с коронавируса, ще получи съобщение, което да го препрати в сайта на СЗО или на страницата на териториалния орган по здравеопазване. По този начин ще може да получи актуална информация за заболяването. Ако потребителят е в държава, в която СЗО е регистрирал предаването на вируса от човек на човек, той ще види тази информация и в новинарската рубрика на Facebook.
🔘 Русия ограничи износа медицински маски. В постановление на министър-председателя Михаил Мишустин се казва, че от 2 март до 1 юни 2020 г. не могат да се изнасят от страната маски и други медицински изделия, с изключение на тези, изпращани като хуманитарна помощ или за лично ползване.
🔘 Глобалната филмова индустрия може да загуби до 5 милиарда долара поради отменени прожекции заради разпространението на коронавируса твърдят експерти. Всички кина в Китай са затворени, а приходите в Южна Корея и Италия намаляха значително. В Япония посещаемостта в киносалоните е спаднала драстично поради страха от заразяване. В Южна Корея - петият по големина филмов пазар в света, през изминалия уикенд продажбите на билети паднаха с 80% в сравнение със същия период на миналата година.
🔘 Световната банка ще отпусне 12 млрд. долара за борба с икономическите последици от заразата.
🔘 Председателят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева призова всички 189 държави-членки на МВФ да се обединят срещу глобалните предизвикателства, свързани с COVID-19.
Кратка справка за вируса
🔘 Така наречените "коронавируси" са част от семейството вируси, които могат да причинят широк спектър от заболявания.
🔘 Китайската лунна нова година бе белязана от нов вирус, който прие името Тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV).
🔘 Той предизвика огнище на зараза в Поднебесната империя. Заболяването се нарича Коронавирусна болест 2019.
Причина за появата
🔘 Бързо развиващи се пневмонии, които са локализирани основно около животинския и рибния пазар с над 1000 сергии в китайския град Ухан.
🔘 На тези места търговците продават широк спектър от животински продукти. Става дума за пилета, котки, фазани, прилепи, мармоти, отровни змии, петнисти елени, органи от зайци, както и части от диви животни.
🔘 Именно така се появяват и подозренията, че причинителят на новия вирус е с животински произход.
Симптоми на вируса
🔘 Треска (90% от случаите), повишена температура (над 37 градуса);
🔘 Бърза умора и силна обща отпадналост;
🔘 Суха кашлица в 80% и влошено дишане при 20% от случаите, 15% от случаите включват респираторен дистрес;
🔘 Коронавирусът довежда до развитие на пневмония;
🔘 До момента се знае, че вирусът е неустойчив на атмосферни влияния и се предава чрез пръски слюнка или друг секрет;
🔘 Най-уязвими са хората в напреднала възраст (особено с придружаващи хронични заболявания);
🔘 До момента няма регистриран тежък случай на деца под 9-годишна възраст.
🔘 Митове и факти за коронавируса, разпространени от СЗО.
Мерки срещу вируса в България
🔘 Термокамери по летищата и засилени мерки по сухоземните граници допълват превенцията срещу заразата у нас. На Терминал 1 вече има отделен коридор за пристигащите от Италия.
🔘 При регистриран болен в самолет, за контактни пасажери се приемат всички пътници, които са били на местата около болния. Под наблюдение обаче се поставят и останалите пасажери.
🔘 От 25 февруари всички пристигащи от Италия или Китай попълват анкета с лични данни. Бланките ще бъдат раздавани на стюардесите, за да се попълват още в самолет. На страницата на Софийската районна инспекция има и онлайн формуляр, който дава QR код, който в последствие ще трябва да се показва на властите на летището или на граничния пункт. Информацията от анкетите, ще достига до личните лекари през РЗИ-тата по места. В информацията се изисква - три имена, ЕГН и личен лекар.
🔘 Пътят на пациента: При съмнения за заболяване - висока температура, кашлица, болка по мускули и стави, болка в гърлото или сухота. Първият контакт с личния лекар се извършва по телефона, за да се предпазят пациентите в чакалните (най-вече ако е пътувал в рискови дестинации). Особено възрастните хора с хронични заболявания, при които смъртността е най-висока. При домашна карантина се поддържа по телефона ежедневна връзка с личния лекар. Ако има нужда, лекарят осигурява специализиран транспорт до лечебното заведение по райони и се поставя под карантина, започва лечението.
🔘 При нужда гражданите, които нямат личен лекар и/или не са здравноосигурени, трябва да потърсят съдействие от Районните здравни инспекции (РЗИ) по местоживеене.
🔘 По преценка на личен лекар се издава болничен за времето на карантината. При доброволна карантина личният лекар ще може да издава болничен, след препоръка от Здравната инспекция по местоживеене и потвърждение, че пациентът е бил в континентален Китай или Италия.
🔘 От кризисния щаб към правителството уточняват, че в момента започва втора вълна на грип, която съвпада с разпространението на коронавируса.
🔘 Здравните власти съветват да се приемат средства за повишаване на имунната защита, които не предпазват от заразяване, но повишават устойчивостта на организма.
🔘 Лабораториите във Варна и Стара Загора, които ще изследват проби от болни при евентуален пик на заразата, вече са готови. В момента лабораториите, в които се изследват пробите са две - ВМА и Националната референтна лаборатория. Уточнени са болниците и броя на леглата в лечебниците и допълнителните места, където ще се лекуват болни от коронавирус, при пик на заболяването. 6 часа са необходими, за да е ясен резултатът от едно изследване.
🔘 Порталът "Право и здраве" съобщи, че НЗОИ и Българският лекарски съюз (БЛС) са се уговорили за параметрите на клиничната пътека, по която ще се лекува коронавирус. Изчисленията сочат, че според договорката засега могат да бъдат лекувани общо 6358 души, с 44 лева на ден. Общата стойност на пътеката е 614 лева, а продължителността – 14 дни, колкото е карантината.
🔘 Държавата осигурява медицински маски само на служителите, които са важни за веригата на лечение при засечен коронавирус: екипите, работещи по летища и граници; екипите на Спешна помощ, които имат ангажимента за транспорта на евентуални случаи; Инфекциозните отделения, които ще ги лекуват, и служителите на гранична полиция.
🔘 По решение на премиера от държавния резерв се деблокират 100 000 л спирт и дезинфектанти, които да покрият липсите в страната. В резерва има 400 000 л, по думите на премиера.
🔘 77 млн. лв. има във Фонда за бедствия към Министерския съвет, правителството може да осигури още 50 млн. лв. Със средствата трябва да се осигурят всички препоръчани мерки и решения на Кризисния щаб.
🔘 Кризисният щаб към правителството дава актуална информация всяка сутрин в 08:00 ч. и в 17:00 ч. следобед.
🔘 Wizz Air намалява полетите до Северна Италия в периода между 11 март и 2 април. Авиопревозвачът "България Ер" спря полетите си от и до Милано до 27 март.
Ваксина и лечение
🔘 Към момента се работи по създаването на ваксина. Очаква се да има ваксина, която да се ползва масово от пациенти, най-рано през 2021 година.
🔘 Няма специфично лечение за това заболяване, така че подходът, използван за лечение на пациенти с инфекции, свързани с новия коронавирус, е за лечение на клиничните симптоми.
Цялата информация от Live блога от вчерашния ден четете тук