Министерството на здравеопазването не обмисля да връща лекарите в училищата. Това стана ясно от думите на служебния министър д-р Илко Семерджиев във връзка с трагичния инцидент, при който 11-годишно момиче почина в столично училище.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
„Не може да въдворите някого някъде. Обикновено в училище има здрави деца, един лекар се деквалифицира там, стои и дава медицински бележки”, коментира той.
„Ето защо, като видяхме, че няма желаещи лекари да работят там, решихме, че фелдшери и сестри ще бъдат приети добре и ще могат да оказват известна медицинска помощ. Където има 800 деца, сестрите са на пълен работен ден”, отбеляза Семерджиев.
Министърът коментира и случая с 9-годишния Байрям, който се нуждае от бъбречна трансплантация. Здравното министерство реши да подпише документа, необходим за заминаването му в Германия, който по-рано отказваше да издаде с мотива, че интервенцията може да се извърши и у нас.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
„Нямало е процес на спиране. Два пъти - през януари и февруари, документите бяха върнати от Министерството на здравеопазването във Фонда за лечение на деца, за да бъдат окомплектовани. Няма как да направим нещо по незаконосъобразен начин”, заяви Семерджиев, цитиран от бтв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
„12 специалисти в болница „Лозенец” направиха разширен консилиум и отново повториха, че това лечение може да се осъществи и в България, но така или иначе решението е това лечение да се направи в чужбина”, допълни той.
„Не сме имали решение да забраним лечението в чужбина. Просто искахме това да бъде оформено по правилата, по които се оформя с всички необходими становища”, категоричен беше министърът. По думите му окомплектоването на документацията за формуляра S2 с тези становища е важно, за да не се допусне незаконосъобразност.
Според Семерджиев правилникът за функциониране на фонда е във висока степен неадекватен на дейността си и има фиксирани правила за действия, които противоречат не само на здравия разум, но и на закона. „Общественият съвет е консултативен орган, но по правилник му е дадена неправомерно възможността да взема решения. На практика това позволява директорът да застава зад решенията на един консултативен орган и да им се подчинява, докато всъщност той е този, който трябва да следи и административната част, и медицинската част да бъдат екзактни”, аргументира се той.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
По думите му се налагат промени в правилника. Бъбречната трансплантация не е особено сложна медицинска интервенция и не бих приел да подценявани българските лекари, категоричен беше министърът.
Той заяви още, че тази година заварва над половин милиард болнични дългове, от които над 190 милиона са просрочени и неразплатени. По думите му това означава, че в системата трябва да се въведе ред и финансова дисциплина.
Семерджиев подчерта, че няма нищо лично против предшественика си Петър Москов, а е против решенията му. „Решенията му бяха лоши и на отговорих с развързване на възли, като например пръстовият отпечатък и ваксините”, посочи министърът.