Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Москов: Управляващите съзнателно разделиха обществото по темата COVID-19

06 юли 2020, 11:32 часа • 3101 прочитания

"По темата за епидемията, която разтресе света, живеем в мръсна, зацапана, токсична информационна и обществена среда. Групи от хора спорят с други хора до кръв, до бой – трябва ли, не трябва ли да има мерки, кое било световна конспирация и кой щял да ни чипира. Моят извод от тази работа е, че това беше съзнателно инспирирано от управлението разделение на обществото." Това каза пред БНР бившият здравен министър Петър Москов.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

"Имаме инфекция, която към момента е заразила над 7 милиона души по света, от които 8% на изхода, 36 хиляди са тази сутрин, са починали. Тоест, говорим за инфекция със смъртност от 8% към момента. Нито е шеговито, нито е свързано с пари от Европейския съюз. Говорим за човешка смърт", коментира Петър Москов.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 6 юли

Според него умората от вируса е естествен процес, но няма ясен план на управляващите. След тези месеци всеки от нас се умори – кой в болницата, кой вкъщи в усилията си да пази себе си и близките си и обществото очаква ясен план и ясни параметри от страна на държавата, каза той.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Какво трябва да се направи според Москов? Той даде решение в три стъпки:

"Ние трябва да кажем на обществото какви са ясните параметри – кои от стойностите на заразяемост на българското население стават опасни, над които вече инфекцията става неконтролируема", подчерта Москов.

Всяка сутрин се съобщават някакви стойности и хората се питат това добре ли е, лошо ли е, а получават уклончиви отговори, допълни той.

Кога София ще достигне критичната точка за COVID-19 според проф. Балтов

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

"Второ – какво трябва да направим, за да не се стига до тези стойности, след които инфекцията започва да се разраства и няма „улавяне“. И трето – какво става, ако ги достигнем на градско, на регионално, на махленско (ниво – бел. ред.) Тези три неща, простички и ясни, които са нашият хоризонт, независимо дали работим в болница, в радио или в баничарница, държавата отказва да даде." Това са отговори, които управляващите дължат на обществото според експертът.

Няма по-фалшив разговор от разказа здраве на хората срещу икономика, смята Москов. Според него „има може би 5 болници в София и още толкова в страната, които имат подготвеност, екипи, които по-малко или повече са претръпнали, да поемат евентуална вълна. Това нито е достатъчно, нито е смислено.“

И още. Някой си я натъкмява тази статистика както му изнася, твърди шефът на Пирогов, проф. Асен Балтов. Изказването му беше свързано с натрапващата се цифра от 448 заразени медици от началото на пандемията - това малко ли са или много?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес