Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Михаил Константинов: 5% от българите са срещали вируса, как да четем статистиката

08 юли 2020, 08:40 часа • 6757 прочитания

"Тествали сме около 3% от хората от началото на пандемията от коронавирус. Броят на хората, които са срещнали вируса, но не са болни, е около 5%, колкото е и в Европа." Това каза пред БНТ Михаил Константинов.

Има данни, които нарастват – това е обшият брой на изследванията. Ние увеличаваме тестовете, увеличаваме заразените. Но процентът заразяемост остава същият. Коректното отношение към развитието на заразата е работата с относителни числа – следете процентите. България по смъртност води срещу света с 2:1 в битката с коронавируса. На Европа с почти 5:1, а на развитите западни държави от 10 до 15:1. България продължава да е един от отличниците на света. А най-големият отличник е Китай, той е 10 пъти по-добре от България. При показатели само на база глава от населението. Броят на заразените може да зависи евентуално от броя на тестовете, но броят на починалите е този, който е", обясни той.

Интересна тенденция отрази професорът, която и вирусолози потвърждават: "И у нас, и в Европа, общият брой на заразените расте и то твърде бързо напоследък. Но броят на умрелите силно намалява на ден. В Европа най-високата преди месец беше 5 000 на ден, сега е около 300, какво означава това – че все повече се заразяваме, но по-малко умираме, т.е. свикнахме с вируса."

Още за смъртността и статистиката:

Какъв е процентът на заразените от тестваните важно е да се разберат данните – ако е имало 150 000 теста, от тях 120 000 са на различни ЕГН, 30 000 са били повторени. Значи трябва да се смята. Освен това, заразен в никакъв случай не значи болен. Смъртността сред болните е висока, сравнително, но ако само сте заразен – иначе тя е ниска. Затова трябва да се внимава, поясни още той за това как да следим и разчитаме показателите от статистиката за коронавируса.

Грешките в статистиката в началото при заработването на единния информационен портал и в началото на пандемията математикът обясни така: " Това не е грешка в системата, а просто подаваните данни не са били достатъчно добре проверени... Хората, които работят с единния информационен портал и системата , са наясно как да работи. Сега системата произвежда толкова точни данни, колкото са подадените". 

По думите му у нас има стотици организации и няколко хиляди души, които могат да вкарват данни в Единния информационен портал, който обобщава и публикува данните за новозаразените, тестваните, починалите от коварната болест. Константинов поясни обаче, че в системата данни могат да въвеждат само хора с електронен подпис, с който се идентифицира всеки влязъл, но самият електронен подпис  е много добре защитен. Практически 100% сигурен", каза Константинов.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес