От Националната асоциация на работещите в спешната помощ отправиха призив към министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов да отмени веднага издадената от него заповед за разхлабване на мерките, определяйки я като "гавра с труда на всички медици на първа линия и е заплаха за спасяване живота на пациентите".
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Позицията на медиците е отправена в специално обръщение към управляващите, подписано от председателя на асоциацията д-р Десислава Кателиева, което беше публикувано на официалната страница на Национална асоциация работещи в спешна медицинска помощ във Facebook.
"Министерството на здравеопазването отчита, ден преди разхлабването на противоепидемичните мерки, за един ден 5176 новозаразени - ръст с 679 човека ,155 починали, 9811 хоспитализирани. Всички тези показатели сочат отново ръст на заболели и усложнени пациенти, които ние трябва да диагностицираме, лекуваме, транспортираме и хоспитализираме", пишат медиците.
"Колкото повече са заразените, толкова повече ще е броят на усложнените пациенти по време на и след Covid-инфекцията. Това е непосилно за нашата армия от 300 мобилни екипа, 160 филиала за спешна помощ и около 40 спешни отделения на територията на страната. Много от колегите ни се разболяха и се налага да осигуряваме графика с извънредни дежурства", се казва в тяхната позиция.
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Оттам заявяват още, че работят на ръба на възможностите си и категорично отказват да носят отговорност за "закъснялата и неадекватна на нуждите на пациентите ни спешна помощ".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
"Ние искаме пациентите ни да получават своевременна и равнопоставена спешна медицинска помощ, но нямаме материален и човешки ресурс, който да отговори на ръста на заразените. Вината за закъсненията на мобилните ни екипи и лутането по болниците, закъснелите или нереализирани хоспитализации е на управляващите, които не осигуриха адекватни на ръста на епидемията противоепидемични мерки и своевременна масова ваксинация на населението", пишат още от Асоциацията в позицията си.