Нормативни спънки изкараха на протест днес (28 март) стотици лични лекари. Те са категорични, че не става въпрос за пари, а за нормативни спънки. Като такава спънка беше посочен пръстовият идентификатор, който „ще ни отнема много време” – с попълване на декларации за съгласие например.
Направленията, за които се казва, че са вече много увеличени - всъщност не е така. Намалени са например прегледите за хипертония, стана ясно от думите на лекарите. Няма комуникации, никой не чува нашия глас не може да работим повече - МЗ налага своите правила силово, смятат медиците. Абсурдно е тези направления да се дават сякаш са билетчета – личният лекар трябва да прецени може ли да помогне на пациента, като направи оценка на оплакванията му и ако не може, чак тогава да дава направление за специалист, каза доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България пред Нова телевизия.
Специално беше даден пример и с диабета, където личните лекари били с вързани ръце. Джипитата могат да дадат на практика две лекарства, но ако не се повлияете, отивате на ендокринолог. Той назначава другото лекарство, което по принцип може да направи и личен лекар. Но е възможно и това лекарство да не повлияе, което връща нещата в изходна точка и тогава вече направлението може да е изтекло, а личният лекар не може да направи нищо.
Превръщаме се в бюрократи, а не в лекари, обобщиха протестиращите. По думите на доц. Киров от утре (29 март) в протеста срещу „служебния рамков договор” се включват още пет области - Сливен, Смолян, Перник, Пазарджик и Ловеч.
Отговорът на здравното министерство
Разбирам притесненията на колегите. Твърде отдавна се говори, че нашия професия е свръхрегулирана и има твърде много правила, коментира зам.-здравният министър Бойко Пенков.
Ще има значимо повече направления. Допълнително осигурени прегледи са общо 641 хил. повече спрямо миналата година. Не мога да разбера, говорихме си много дълго, явно има някакво неразбиране. Има увеличени обеми, повече холестерол, повече кръв, повече изследвания на ЯМР, добави Пенков пред bTV.
Не мога да кажа защо се притесняват колегите, продължи зам.-здравният министър, попитан за „нормативните спънки”. Правилата са нови – мисия и задачи на осигурителната институция, това не касае работата на лекарите, смята Пенков. Той добави, че България винаги е на края на списъка по удовлетвореност. Нещата сега се подреждат, има нова мисия, нека да видим, обобщи Пенков.
Снимка: Архив