Позиция на председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров, според която студентите по медицина трябва на практика да бъдат задължавани да останат да работят в България, бе посрещната критично от представители на здравния сектор. По думите на акад. Воденичаров младите медици трябва да подписват договори с държавата, тъй като страната ни "инвестира в скъпото им обучение" и така ще се "спре изтичането на мозъци". Гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване" обаче заяви в свое становище, че подобни възгледи са ретроградни.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
"Нелепо е през 21 век, точно в страна-членка на Европейския съюз да се предлагат мерки, ограничаващи правото на личен избор, свободно движение и професионална реализация. Проблемът с младите лекари в България няма да бъде решен, като насила ги заставим да останат в страната, напротив - трябва да направим родната ни система на здравеопазване привлекателна за тях", смятат медиците.
В своето изказване от преди няколко дни акад. Воденичаров не говори само за студентите по медицина, а и за тези по педагогика и инженерни науки.
"Истински сме притеснени от факта, че подобни ретроградни възгледи идват от Председателя на БАН - един от малкото останали храмове на здравия разум в България", заявяват от "Млади лекари".
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Очаквайте скоро в Actualno.com интервю с представителя на гражданската инициатива д-р Емануил Найденов по тези и други наболели проблеми в здравеопазването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена