Западнонилската треска не може да създаде пандемия. Това каза в сутрешния блок на бТВ д-р Гергана Николова, член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз и част от Сдружението на общопрактикуващите лекари.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
"Вирусът е, както ковид, но за разлика от ковида не се предава по въздушно-капков път, а трябва да ви ухапе комар, който преди това е ухапал болно животно. Естествен резервоар са птиците и в някои случаи конете. Ухапвайки първо птицата, след това човека, той може да пренесе инфекцията. ОЩЕ: Първи жертви на западнонилската треска и в България
Други начини за предаване на вируса
От своя страна д-р Ралица Йорданова от Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести "Иван Киров", коментира и другите начини за предаване на вируса. "Освен предаване чрез ухапване от заразен комар, може да се предаде от заразена майка на дете и също така при кръводаряване", каза тя. По думите й затова има ограничения при кръводаряването на хора, които са се завърнали от райони, в които инфекцията е с по-висока честота на разпространение.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Вирусът е много стар
Д-р Николова разказа и интересни факти за вируса. "Той съществува заедно с нас за около 1000 години. За това време никой не е разбрал той да е създал някакви сериозни, огромни огнища с много заболели. Последният случай в България са около 15 човека", каза д-р Николова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
Още: Заради липса на лекари: Болни деца от Перник ще бъдат транспортирани до София
Тя добави, че съществуват нови данни, според които Александър Македонски не е умрял от отравяне, а от западнонилска треска, тъй като симптомите му съвпадат с тези на вируса.
Д-р Николова коментира, че древногръцкият историк и биограф Плутарх разказва, че Македонски се завръщал през Месопотамия, където имало заблатени места и в краката му паднали умрели гарвани, което той приел като лошо знамение, но всъщност това било показателно за западнонилската треска в района. ОЩЕ: Проф. Ива Христова очаква още заразени със западнонилска треска
Още: Консумацията увеличава риска от деменция
Още: Експерт по роботизирана бъбречна трансплантация с безплатни консултации в София