Странна грипна епидемия с празни чакални - чрез затваряне на профилактичните прегледи и ваксинациите. Освен това чрез Сдружението на общопрактикуващите лекари написахме официално писмо до институциите на база на какво и кое се налагат строги епидемични мерки. Много е тежък въпросът и начинът, по който се събира информацията за заболеваемостта от грип. Това мнение изрази пред bTV общопрактикуващият лекар д-р Николай Христов.
Събирането на информация за заболелите, като от 20 век
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Според него използват се крайно съмнителни методи за събиране на информация, а се използват начини и методи, дълбоко от средата на 20 век, което меко казано е неадекватно.
Д-р Христов обясни, че грипът протича като грип, като в неговата практика не е изпратил нито един пациент в болница с пневмония. Той уточни още, че в неговата практика няма амбулаторен лист, който да показва, че определен пациент е болен от грип.
Областите в грипна епидемия се увеличават
По повод множеството заболели от грип, от сряда влизат в сила обявените грипни епидемии в областите Пловдив и Благоевград. В Пловдив мерките ще важат от 22 до 28 януари, а в Благоевград – от 22 до 30 януари. Област Варна влиза в грипна епидемия от 23 до 29 януари. Със заповед на директорите на съответните РЗИ се преустановяват профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации и плановите консултации на здрави бременни жени и деца. Спират се и свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни, предаде БГНЕС.
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
За ограничаване на заболелите в организираните детски и учебни колективи се въвежда засилен филтър за недопускане на деца с клинични симптоми на грип и ОРЗ. Ще се извършва и засилена текуща дезинфекция. От сряда в Ямбол ще бъде преустановен и присъственият учебен процес. В Благоевград пък се въвежда задължението за носене на медицински маски от медицинския персонал в лечебните заведения. Във връзка с увеличената заболяемост и нарастващите случаи на грип, Министерството на здравеопазването издаде общи препоръки към гражданите, с цел намаляване на риска от заразяване и разпространяване на вируси. Причинителите на острите респираторни заболявания и на грипа се разпространяват основно по два начина – от човек на човек и при контакт със замърсени повърхности или предмети. Някои хора са изложени на по-голям риск от тежко боледуване. Сред рисковите групи са бременни жени; лица с белодробни заболявания; възрастни, особено над 65 г.; малки деца, особено под 5 г.; новородени, особено недоносени и тези под 6-месечна възраст; хора с хронични заболявания, в т.ч. и имунокомпрометирани.
Преустановяват се прегледи и имунизации
Преустановяват се профилактичните прегледи и имунизациите. В лечебните заведения за болнична помощ се преустановят свижданията. Засилват се противоепидемичните мерки, като използване на лични средства, дезинфекция, проветряване. В детските градини и в училищата се усилва сутрешният филтър, преглед на децата, за да не се допускат болни деца и персонал на работа.
Увеличава се кратността на провежданите дезинфекции, също така личната хигиена, миенето на ръцете на децата. В социалните институциисъщо временно се преустановяват свижданията.
Още: Още три области в грипна епидемия
Припомняме, че досега пет области на страната - Хасково, Силистра, Пазарджик, Видин и Ямбол, бяха в предепидемична обстановка. От днес обаче Видин е в грипна епидемия. Очаква се до края на седмицата здравните власти да обявят нивата на заболеваемост. „В момента върлува грип от тип АH3N2, който ще предизвика тазгодишната грипна епидемия“, заяви доц. Ангел Кунчев. По думите на държавния главен здравен инспектор студът и минусовите температури не спират заразата.
Още: Засега няма да въвеждат грипна ваканция във Варна