Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Грипът може да увреди и бъбреците

25 януари 2025, 08:24 часа • 1783 прочитания

"Студът и грипът в някаква степен намалява имунитета и организмът ни се бори с този студен климат и това може да доведе до някои възпалителни заболявания на пикочния мехур, на бъбреците или до рецидив на предходни такива заболявания - тоест съветът ми е да не подценяваме студа, да се обличаме добре, но и пък от друга страна и да се закаляваме чрез разходки и да не се стои само на топло в къщи, защото ходенето навън закалява организма". Това заяви пред БНР проф. Боряна Делийска, специалист по бъбречни заболявания. 

Още: Още три области в грипна епидемия

"Грипът също може да увреди бъбреците, по време на Covid-19 също се установи, че бъбреците страдат следствие на инфекцията от коронаворуса", предупреди проф. Делийска. 

Тя обясни, че в студeното време се предразполага към развитие на цистит при жените. Пием по-малко течности в студа, а отоплението в сградите изсушава и въздуха, затова трябва да се пият течности - супа, чай, прясно мляко, тоест литър и половина течности на ден общо като количество трябва да се приемат, поясни нефрологът.

Още: София-област е в предепидемична обстановка

Всяка настинка може да увреди бъбреците

Сега още имаме Covid-19, но всяка инфекция, всяка настинка, ангина или респираторна инфекция би могла да удари бъбреците, особено при хора с хронична бъречна недостатъчност, с диабет, пациенти с хипертония, с имунни или автоимунни заболявания, това може да се случи. След инфекцията би трябвало да се проследи урината, да се проследи бъбречната функция, за да се види дали бъбрекът е реагирал на тази инфекция, добави проф. Делийска.

Тя припомни, че солените и кисели храни през зимата не се харесват от бъбреците и от хипертонията, не хората да не стават супер въздържатели, но с мярка. Всичко това важи и за пиенето на сок от кисело зеле, което повишава кръвното налягане и не се препоръчва, посъветва специалистът.

Още: Лекар: Странна грипна епидемия с празни чакални

Противоепидемичните мерки

За ограничаване на заболелите в организираните детски и учебни колективи се въвежда засилен филтър за недопускане на деца с клинични симптоми на грип и ОРЗ. Ще се извършва и засилена текуща дезинфекция. От сряда в Ямбол ще бъде преустановен и присъственият учебен процес. В Благоевград пък се въвежда задължението за носене на медицински маски от медицинския персонал в лечебните заведения. Във връзка с увеличената заболяемост и нарастващите случаи на грип, Министерството на здравеопазването издаде общи препоръки към гражданите, с цел намаляване на риска от заразяване и разпространяване на вируси. Причинителите на острите респираторни заболявания и на грипа се разпространяват основно по два начина – от човек на човек и при контакт със замърсени повърхности или предмети. Някои хора са изложени на по-голям риск от тежко боледуване. Сред рисковите групи са бременни жени; лица с белодробни заболявания; възрастни, особено над 65 г.; малки деца, особено под 5 г.; новородени, особено недоносени и тези под 6-месечна възраст; хора с хронични заболявания, в т.ч. и имунокомпрометирани.

Преустановяват се профилактичните прегледи и имунизациите. В лечебните заведения за болнична помощ се преустановят свижданията. Засилват се противоепидемичните мерки, като използване на лични средства, дезинфекция, проветряване. В детските градини и в училищата се усилва сутрешният филтър, преглед на децата, за да не се допускат болни деца и персонал на работа.

Увеличава се кратността на провежданите дезинфекции, също така личната хигиена, миенето на ръцете на децата. В социалните институциисъщо временно се преустановяват свижданията.

Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес