Няма кой да следи дали хората с психични проблеми и психичноболните си пият лекарствата. Това заяви директорът на държавната психиатрична болница "Св.Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова.
Според Гълъбова, която коментира темата предвид няколкото поредни криминални случая със замесени в тях хора с психични проблеми, не може страдащите от психично заболяване да са непременно затворени. "Tе трябва да са на свобода, те не са престъпници. Те са белязани с много тежки заболявания и ние трябва да се грижим за тях. Мястото им е сред нас, както на всички останали хора", каза Гълъбова в сутрешния неделен блок на Нова телевизия. И беше категорична – държавата не се грижи за тези болни.
По думите на Гълъбова и на колегата ѝ д-р Анета Аничкина "извънболничното лечение липсва". Това е и големият проблем.
"Трябва да се създаде мрежа от дневни центрове, в които нашите пациенти да бъдат занимавани. Необходими са много психолози и социални работници. Трябва да се създаде информационна система, която ще ни даде верни данни за тежките психични заболявания. Тогава ние ще можем да планираме здравни разходи", каза още д-р Цветеслава Гълъбова. Тя е категорична обаче, че до тази система достъп трябва да имат само психиатри и администраторите ѝ.
В момента тече обществено обсъждане по въвеждането на информационна система.
"В психиатричните болници има едни пациенти, които ние наричаме трайно настанени. Те на практика живеят там. Част от тях са останали без жилища или близките им не ги искат. Всяка година това са около 300 души", допълни още директорът.