Точна статистика на болните от рак няма, защото Националният раков регистър е закрит от НАП в края на 2023 г. По случай Световния ден за борба с рака на 4 февруари у нас ще се организират множество безплатни профилактични прегледи, съобщават в студиото на Bulgaria on air.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Медицинската онкология е нова специалност, която доста се разви през последните години. Навлизат доста нови терапии, съответно и резултатите се подобряват. В България обаче има някои пропуски.
"Медицината има подобрение. В България имаме удоволствието да работим с нови медикаменти, които прилагаме на нашите пациенти. Има и някои неща, които изостават. Те са свързани със скрининга и с профилактиката на тези заболявания. Имаме изоставане по отношение на ваксинацията, специално за карцинома на маточната шийка", коментира онкологът д-р Таня Златанова.
Специализантът по медицинска онкология д-р Владимир Милов поясни, че ранното търсене на помощ и ранното откриване на заболяването е изключително важно. Ако заболяването се открие в първи или втори стадий, най-ранните стадии, в много от случаите е лечимо. Специалистът подчерта важността на профилактичните прегледи и изследвания. Хората активно да търсят своя личен лекар, който да им препоръча изследвания - за мъжете над 50 години да се изследва PSA маркер, жените да посещават редовно гинеколог, жените над 40-годишна възраст да правят ехографски прегледи на гърдите си или мамография.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Зов за помощ: 16-годишно момиче с рядък вид рак се нуждае от средства
Какво е ранен стадий?
Под ранен стадий разбираме тогава, когато болестта е локализирана в конкретния орган. Метод на лечение най-често е хирургичният. Лъчелечението има огромен напредък дори в ранните стадии. Ролята на медицинския онколог е важна, определя лекарственото лечение, за да се намали рака и операцията съответно да е по щадяща, обясни д-р Златанова.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Д-р Милов поясни, че имунотерапията кара клетките на имунната система на собствения организъм да се борят с раковите клетки. Тя навлиза през последните 10 години и се използва все повече. Води до странични ефекти и трябва да се говори с пациента. Тя не е панацея – не може да излекува всеки вид рак, казва докторът. Златанова поясни, че имунотерапията има дългосрочен ефект. Тя програмира собствения имунитет, който се бори срещу рака. Резултатите са обнадеждаващи, но има още какво да се направи – медицината се развива.
Д-р Милов каза, че за много от онкологичните заболявания терапията се реимбурсира (т.е. разходите се възстановяват).
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
"По-младите хора са по-информирани. Все повече хора идват при онколог за профилактичен преглед. По-възрастните хора имат наслагване от миналото за неглижиране на симптомите и отлагат посещението при лекар,“ казва д-р Златанова. Това води до по-късно откриване на болестта. „Трябва да има по-голямо доверие към лекарите", добави тя.
По думите на д-р Милов медицинският онколог има централна роля в лечението на болния, но той работи в екип. В него трябва да има различни специалисти - хирурзи, лъчетерапевти, медицински онколози, специалисти по палиативни грижи, гастроентеролози, пулмолози и други вътрешни специалисти, за да може да се избере най-оптималната терапевтична стратегия за пациента, след което да се решават всякакви проблеми с лечението на самото заболяване.
"По честота на онкологичните заболявания не бих казала, че сме в най-челните редици. Начинът на живот е изключително важен. Тютюнопушенето е основен рисков фактор – то е причина за повече от 30% от онкологичните заболявания, затлъстяването, употребата на алкохол, заседналият начин на живот", коментира д-р Златанова.