Активната страна за втора имунизация срещу коронавирус трябва да е човекът. Колегите на места обаче също биват уведомени от системата какво предстои като втора имунизация. Това заяви националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
Не мога да гарантирам, че няма да има опашки при ваксинацията и след пускането на електронната система за записване от март. Но изчакването е около час и половина, по думите на Кунчев.
Докато има ваксини и има чакащи, те се правят, подчерта той пред Нова телевизия. В хладилниците вече нищо не стои, увери националният здравен инспектор. Ключовото е количеството ваксини, което получаваме, по думите му.
Много е трудно да кажем кога доставките на ваксини ще са регулярни – зависи и от транспортни проблеми. И напомни, че от март ще има половин милион дози ваксина и тогава ще може да избираме между оксфордската ваксина (на AstraZeneca) и на Pfizer.
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
"Ако сме песимисти и нихилисти, във всяка една система ще намерим грешка" – така Кунчев коментира приказките как оксфордската ваксина е един вид по-ниско качество от тази на Pfizer/BioNTech и не е добра за по-възрастните. Националният здравен инспектор каза, че тази седмица излизат данните от проучването сред 32 000 души в САЩ на оксфордската ваксина, предимно възрастни и доколкото той предварително знае, "данните са чудесни".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
"Изобщо не ми пука кога ще достигнем процентът ваксинирани в Гърция, в Румъния", продължи Кунчев, като подчерта, че най-важното е кога ще стигнем процентът за колективен имунитет. "Ключовото е да убедим, че това е начинът", добави националният здравен инспектор.
Тези лични лекари, които са си направили списъци и са получили ваксина, може да започнат. Ще започнат с по-възрастните, с хронично болните, каза Кунчев. А за денонощните кабинети за ваксинация най-добре е те да са в големи болници, със спешни центрове, обясни той.
За пореден път Кунчев посочи, че ако си преболедувал симптоматично в срок от три месеца поне, си имаш антитела и нямаш нужда от ваксинация. България няма да поставя изисквания да доказваш дали си преболедувал или ваксиниран срещу коронавирус, увери националният здравен инспектор. За него е разумно да се позволява отваряне на сектори само за ваксинирани - например ресторанти, заведения, но това може да стане чак при поне 50% ваксинирани. Какво още каза по темата държавният здравен инспектор, НАУЧЕТЕ ТУК!
Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия
Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават
Още: Спад в броя на новите случаи, в 13 области няма нови заразени с COVID-19