България ще закупи 6 медицински хеликоптера с пряко договаряне с компанията „Леонардо“ (Leonardo S.p.A.), която кандидатства още при първата обществена поръчка. В крайна сметка тя се оказа неуспешна и процедурата беше стартирана отначало, но сега ще има положителна развръзка, става ясно от съобщение от пресцентъра на здравното министерство.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Прогнозната стойност на въздушните линейки ще е над 135,5 милиона лева без ДДС. Тя включва не само хеликоптерите, а още апаратурата и обучението. Цената е по-висока от първоначално предложената от италианската фирма „Леонардо“ – около 123 млн. лв. без ДДС.
Решението да се премине към директно договаряне с фирмата, участвала в предходната процедура, е обсъдено и взето в петък, 6 януари 2022 г. Предложението е направено от ресорния зам.-министър д-р Тома Томов, който е упълномощеният представител на МЗ за провеждане на процедурите по Закона за обществените поръчки. "Отчетена е вероятността единственият участник, подал оферта в откритата процедура - Leonardo S.p.A., да участва отново в кратките срокове, които позволява процедурата на договаряне, като съответно подобри офертата си и приеме поставените от възложителя условия и график за изпълнение на поръчката", съобщават от здравното ведомство.
Договарянето се очаква да се проведе в рамките на няколко дни, за да се види дали фирмата ще може да изпълни заданието за доставка на 6 машини. Предвид прекратяването на предходната процедура поради недостатъчно финансиране, в настоящата е предвидена възможност за национално дофинансиране, "в случай че такава необходимост възникне в хода на процедурата по възлагане", уточняват от МЗ.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
В края на ноември 2022 г. здравното министерство прекрати обществената поръчка за купуване на 6 медицински хеликоптера, с които да се създаде система за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS). През декември се провали и процедурата за летателен апарат на „сух лизинг“, тъй като не беше подадена нито една оферта по поръчката с прогнозна стойност 1 756 004 евро на специално създаденото държавно дружество "България Хели мед сървиз". По-късно това дружество бе закрито.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Припомняме, че първоначалната голяма поръчка за покупка на санитарни превозни средства за транспорт по въздух с необходимото оборудване и апаратура за нуждите на спешната медицинска помощ бе с прогнозна стойност 135,6 млн. лева без ДДС. Индикативната цена бе за покупка на шест хеликоптера с възможност за още един. За нея кандидатства само италианската компания Leonardo S.p.A., която за шестте вертолета предложи цена 123 363 956 без ДДС. Тоест, при ограничен за един брой ресурс от максимум 16,5 млн. лв., дружеството бе предложило цена 17 млн. лева. Офертата му за шестте беше 102 589 827 лв. без ДДС.
Преди дни здравният министър д-р Асен Меджидиев заяви, че до края на годината ще имаме първия медицински хеликоптер. България е единствената страна в ЕС, която не разполага с въздушни линейки за спешни ситуации.
ОЩЕ: Шефът на Държавния авиационен оператор: Медицинските хеликоптери ще идват поетапно, имаме пилоти
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер