Ситуацията в цялата страна е изключително сложна. Вие виждате, че всички мерки, които предприехме, не получават нужното разбиране на гражданите и подкрепа. Продължават да се ширят становищата, че все още няма такъв вирус, или че ние под някаква форма влияем отрицателно върху свободите и правата на хората. Това каза на брифинг в Министерския съвет за разпространението на коронавируса у нас здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Ние сме във война и в тази война трябва да спасим колкото се може повече български граждани с мерките, които са възможни", подчерта той и добави: "И всички ние трябва да проявим разбиране, че те са наложителни и важни. И колко пъти да повторим, че ако сега се ограничим от едни права и свободи, максимално скоро ще ги имаме в тяхната цялост?! Колко пъти трябва да ни опровергае вирусът с неговото поведение?! За пореден път казвам почти не знаем нищо за него. Над 45 000 научни публикации има за него и те са в двата полюса на фактите. Нямаме твърда основа, на която да стъпим. Говори се за планове за пандемия, които се отнасят към грипните вируси. Та този вирус държи ли се като грипа? Ако беше така, лятото трябваше да изчезне. Държи ли се като респираторните вируси? Ако беше така, трябваше да го няма вече. Ето това е ситуацията, отново има недоверие. Ако хората не вярват на държавата и продължава да се насажда мнението, че българските лекари са безотговорни, че са убийци в бели престилки, няма да стигнем доникъде. "
"Намираме се в ситуация, в която трябва да вземем много дефинитивно решение. Или като общество осъзнаваме тежестта на ситуацията и спазваме мерките такива, каквито са, или преминаваме към нови, значително по-строги мерки - такива, каквито има в почти цяла Европа за овладяване на ситуацията. Другият вариант е все повече болни и все повече загубени животи", коментира националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.
"Ако си спомняте прословутия брифинг на Цветница, че плашим хората, бих попитал какво е по-различно сега? Тогава имаше строги мерки, а сега някак си хората решиха, че това не ги касае. Ние правим всичко, което е по силите на системата. Няма да оставим никой на улицата, всички ще бъдат прегледани, ще им бъде назначено лечение и при нужда - хоспитализирани, включително и в реанимациите. Но, моля ви се, бъдете така добри, спазвайте мерки и носете маските. Направете така, че да не затрудните системата още повече. Правят се бързи антигенни тестове, много от хората после не искат PCR. Това по някакъв начин скрива част от заболелите. Те се крият, не се съобщават официално, не се карантинират, продължават да ходят на работа, продължават да заразяват близките си. Ние не бягаме от нашите отговорности, но нека и обществото бъде отговорно към себе си и към нас", призова и директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов. Той подчерта, че болниците вече са много подготвени и заредени. Според проф. Балтов обстановката е сложна, но не сме безпомощни
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Кои са критичните области в България?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
За 7 дни излекуваните в България са 5 766 души, а общо от понеделник до четвъртък тази седмица са 3 105 души. В страната от общия брой разкрити легла за неусложнени пациенти с COVID-19 - 11 492 и общият брой легла за интензивно лечение - 1257, хоспитализираните са съответно 5 316 и 313. Като при неусложнените случаи заетостта на леглата е 46%, а за интензивните - 25%. Прави впечатление големият натиск върху системата в следните области: Благоевград - 61% от леглата за неусложнени пациенти са заети, в Бургас - 56%, във Варна - 66%, в Габрово - 95%, в Пазарджик - 59%, в Перник - 60%, в Пловдив - 60%, в Разград - 71%, в Русе - 77%, в Търговище - 82%, Шумен - 132%, което означава, че там имаме по-малко разкрити COVID легла и пациенти, които са настанени на легла, които не са за коронавирусни пациенти. От леглата за интензивно лечение най-голям е натискът в Плевен - 77% от тях са заети, в Разград - 60%.
Имаме и две области, които са над 1000 заболели на 100 000 население за последните 14 дни - това са Габрово и София-град. В тази ситуация вчера се срещнахме в МЗ с общинските болници, ще се срещнем и с директорите на държавните болници. Набелязахме мерки за решаването на проблема за леглата в София, персонала и обслужването на пациентите с коронавирус, каза още здравният министър.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Медицинският персонал, заразен с коронавирус от началото на пандемията - 4 330 души. Активните случаи в момента са почти половината от тях - 2 313 души, от които на домашно лечение са 2 159, а в лечебни заведения са 154. В интензивни структури са 10 медицински работници: 5 медицински сестри, 4 лекари и 1 санитар са в реанимация. Починали до момента са 31 медицински работници с COVID-19: 22 са лекарите, 4 професионалистите по здравни грижи, 2 санитари, 1 фелдшер и 2 друг медицински персонал.
България спрямо Балканите и Европа
"Ситуацията не се различава коренно от тази от миналата седмица. На база 14-дневна заболяемост България достигна 658 на 100 хиляди, това ни задържа на 13-то място в ЕС. Имаме бавно пълзене нагоре - от 16-то на 13-то. По същия начин заедно със Северна Македония на Балканите сме, тя на първо, ние на второ място. По отношение на смъртността, 14-дневен период – достигнахме 14.3% на 100 хиляди. На трето място сме в ЕС и на второ на Балканския полуостров. При тези данни всички области са в червения сектор на заболяемост. Няма никаква разлика в показателите, които следим. Положителността на тестовете е 40% средно. Тенденцията във всички показатели е нагоре. Има лек спад в броя на тестовете. Продължаваме обаче да сме 900 на 100 000 население, там се борим да паднем под 300, но сме много далеч от такива показатели", обясни главният здравен държавен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Опитвам се да намеря и нещо положително, то е много относително, но все пак сравнени двата периода от по 14 дни за Европа. Общо на лице в Европа е -10,2% среден спад. Като разликите между страните са много големи. Същевременно в България има повишаване с 1,8% на заболеваемостта, но тя например в Австрия е +8%, Естония, +32%, Гърция +11,8%. Почти половината страни обаче са с отрицателна тенденция - например - Белгия е с - 45% в средния брой на случаите, отчете още Кунчев.
Фандъкова: Следващата седмица решаваме за учениците 6-12 клас, връщаме ги поетапно в клас