"Най-големият проблем в здравеопазването ни е липсата на лични лекари в малките населени места. През последните няколко години средната им възраст е над 65 години. Някои от тях продължават да работят и след пенсионна възраст, което е смазващо за тях, но се налага да го правят, защото липсват млади попълнения да продължат практиката им."
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Това заяви в предаването Студио Actualno Катя Панева, кандидатът за депутат и водач на листа от 29 МИР на Демократична България.
"Проблемите в здравеопазването през последните 10-12 години се задълбочиха. В малките населени места хората нямат достъп нито до личен лекар, нито до болница. Мога да дам един конкретен пример за област Хасково, Тополовград, където са 21 населени места, но там в момента болницата е закрита и не функционира. От Спешна помощ имат само една линейка.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Следващото правителство трябва да направи всичко възможно да накара младите лекари за специализират обща медицина, дали чрез финансиране или друга мотивация, за да можем натам да изпратим лични лекари и тези хора да имат достъп до здравеопазване. Можем да въведем и парамедици, едно време имаше и фелдшери, които поемаха точно тази ниша, която в момента липсва. Те бяха най-достъпни в малките населени места.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
Държавата трябва да помогне на общинските болници, защото през последните години тя е абдикирала. Общините помагат донякъде, но това не е достатъчно. Трябва да има по-голяма отговорност към този въпрос."
За репродуктивната медицина
"Интересът ми към нея датира от далечната 2011 година, когато станах общински съветник. Една двойка дойдоха при мен и ме помолиха да им помогна да съберат средства, за да направят поредната за тях инвитро процедура. Организирахме едно мероприятие, но тогава това беше тема табу. Тези хора се изправиха пред всички с лицата си и казаха, че имат нужда от помощ. Стана ми много тъжно. Направи ми впечатление, че общината не им подаде ръка.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
Затова реших да погледна в интернет как мога да съдействам и на други хора, които имат нужда от помощ. Видях, че в Асеновград имат общински фонд инвитро, както и във Варна, свързах се с тях и с фондация "Искам бебе" и предложих на общинския съвет и ние да създадем подобен фонд. Започнахме с една малка сума от 10000 лева. Всяка година има доста двойки, които подават документи и вече имаме 14 бебенца, което е много добре за мен и за всички в общината. В крайна сметка ние можем да помогнем по този начин да се раждат повече деца в България."
Резултатите на Демократична България в областните градове
"Двете ни кампании протичат коренно различно. В предходната се опитахме да покажем, че сме там на политическата сцена -млади, интелигентни хора, всеки със своето образование.Не ни допускаха много, тъй като хората се притесняваха. Знаете, че в малките населени места е доста притеснително да се срещаш с различна партия от управляващата.
На тази кампания е коренно различно - хората сами ни канят. Ние успяхме да стигнем и до Свиленград, Харманли, Тополовград, Ивайловград. Това са все места, на които предишни години Демократична България не е навлязла толкова. В момента показваме, че сме нормални хора като тях и искаме нещата да се променят сега, а не след 10 години."
За децентрализацията на общините
"Аз съм твърдо за децентрализацията. Убедена съм, че ако част от данък общ доход остава в местната община, наистина ще има начин да се влага много повече в здравеопазване, в социални дейности, в училища, в помощ на малкия и средния бизнес. Най-добре кметът и общинските съветници познават нуждите и проблемите на хората там. В бъдещото управление трябва да направим експертно проучване и да решим какъв процент да остава с местната власт и да се обърнем към Сдружението на общините и да решим как да бъде по-ползотворно и от какви средства имат нужда."
Трябва ли да се съкрати държавната администрация
"До някаква степен трябва да бъде намалена, но най-вече е време да влезе в 21 век.Трябва да стане електронна и да може по-бързо всеки един човек, който се сблъсква ежедневно с тази тромава администрация да може по-бързо да си решава проблемите. Навсякъде в Европа хората успяват лесно да си продадат колата и да я прехвърлят. Кой в днешно време може да отдели ден, два от ежедневието си, за да свърши тази процедура?"
Ще бъде ли съставено правителство
"Искрено се надявам да се състави правителство и партиите от протестната вълна да имаме 121 депутата и да не се налага да търсим друга подкрепа. За да можем наистина да се реализират политиките, зад които заставаме.
Личната й мотивация да влезе в политиката
"Занимавам се активно с политика от 2011 година. Всяка година мотивацията ми е различна, тъй като си поставям цели. Първоначално исках да помогна в малките населени места да един, два отремонтирани здравни пункта. Постигнах я тази цел. После исках да помогна на нашата общинска болница - направих го. Възможността да помагам на хората е моята мотивация. И сега мотивацията ми е да помагам на младите семейства, на възрастните хора. След като постигна и това ще намеря друг начин да бъда в помощ на хората, завърши тя.
Катя Панева е водач на “Демократична България” в Хасково. В 45-ото НС е част от парламентарната група на “Демократична България”, член на Комисията по здравеопазване.
Тя е магистър по Европейска икономика и управление на администрацията. От 20 години работи в сферата на фармацевтиката, собственик е на аптека. Има дългогодишен опит в местната власт и разработването на политики, свързани с местните общности. Председател и създател е на фонд „Ин витро“ в Димитровград.
Участва активно в кампаниите „Гласувай без граници“ и „Искам да гласувам“, подкрепящи въвеждането на електронно гласуване и улесняването на българите в чужбина да бъдат част от изборния и политически процес в България.
*Публикацията е съгласно договор за информационно обслужване за предизборна кампания за парламентарни избори 2021; *Kупуването и продаването на гласове е престъпление!