Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог: Преболедувалите COVID-19 масово страдат от сърдечни нарушения

17 март 2022, 10:04 часа • 14164 прочитания

Няма пациент, преболедувал COVID-19, който да не страда от сърдечни нарушения. Лечението на инфекцията често влошава налични сърдечносъдови заболявания. Това казва д-р Рада Прокопова, началник на отделението по кардиология в болница „Света Анна“.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Тя посочи, че коронавирусът причинява съдови тромбози. Боледуването от COVID -19 води и до хипоксия на белите дробове, като това се среща при повечето хора, които са преболедували опасната инфекция.

По думите на д-р Прокопова една част от лечението е свързано с прилагане на кортикостероиди, които сами по себе си водят до задържане на течности, което води до хипертонични кризи, ритъмни нарушения, сърдечна недостатъчност и пациентите, които са били в болница имат сериозна нужда от пренастройка на терапията.

"Това е една болест, която засяга изключително масивно белите дробове, което води до хипоксия, намалено количество на кислород в кръвта. Когато се стига до хипоксия, намаляването на кислорода води до много токсични реакции включително от страна на сърдечносъдовата система. Бавно и поетапно при хората преживели ковид се появява обостряне на вече съществуваща сърдечна недостатъчност от всякакъв тип", казва тя в интервю за БГНЕС.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

„Хипоксията е свързана с по-тежка изява на ритъмни нарушения. Почти няма пациент преболедувал коронавирус, който да не се оплаква от сърцебиене. Всичко това важи за хората, които са боледували от коронавирус със силна симптоматика. Няма как да скрием, че боледуването от ковид е един огромен психологически стрес. Опасността от заразата и незнанието накъде ще тръгне тази болест, дали ще се излекуваме лесно или бавно, дали ще имаме остатъчни проблеми. Това води до прекалена стресова обстановка, която се отразява негативно на сърдечносъдовата система“, споделя д-р Прокопова.

Началникът на кардиологичното отделение в "Св. Анна" посочи, че около 20% от населението над 40 години е засегнато от хипертонична болест, а на около 70 години - 60-70% от хората страдат от високо кръвно налягане.

"Фактът, че нямаме симптоми не означава, че сме здрави Моят призив е към хората над 50, да се обръщат към кардиолог веднъж в годината, но в никакъв случай не призовавам младите да се втурват към кабинетите, дори да са преболедували коронавирус. 90% от младите нямат нужда от тези прегледи. Не мисля, че това е разумно по отношение на тяхното психологическо здраве“, посочи тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес