Всеки вид тест за коронавирус е много важен. Това заяви началникът на Националния кризисен щаб за коронавируса генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Има 3 основни начина за установяване на болни от коронавирус, посочи Мутафчийски. Според СЗО и Центъра за заразни болести в Атланта единственият достоверен до момента начин за установяване на болен е PCR тест. Могат да се правят по 1200 теста дневно, 30 000 теста месечно и струва 938 000 лева месечно.
Следващият начин за диагностициране е чрез флуоресцентен имуно-хроматографски метод, който е на база антиген. Резултатът излиза за минута – тестът е масов, може да се ползва лесно и без обучен персонал, както е PCR. Могат да се правят до 20 000 теста на ден, което значи 300 000 месечно, а това е цена 10 000 000 лева месечно, стана ясно от думите на Мутафчийски. Такива тестове се ползват за контактни лица и да се разшири групата на изследваните – за хора, които продължават да работят на терен, за да не се срине държавата (аптекари, продавачи в магазини, банкери, полицаи, пожарникари). Достоверността е около 70%, но технологиите постоянно напредват, уточни началникът на Кризисния щаб.
Когато бъде достигнато платото на епидемията, идват антитяло базирани тестове – т.нар. бързи тестове. Тяхната роля е да се види колко души са развили антитела и са придобили имунитет, но чак след втората половина на епидемията. Смисълът е да се разбере по групи колко хора вече са имунизирани срещу COVID-19 и няма да има опасност от голямо разпространение. По 20-30-40 000 такива теста могат да се правят на ден, а цената на месец отново е 20 000 000 лева.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Всички си имали iPad-и в Министерския съвет, затова за 10 минути взели решения, включи се и премиерът Бойко Борисов. Два вида тестове да бъдат купени с помощта на ЕК, общо 1 млн. теста. 600 000 PCR тестове, а вторите тестове са бързи – 400 000. Премиерът увери, че няма да има посредници в сделката и че ще слуша експертите кога да бъдат купувани съответните видове тестове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
"Някъде април-май, когато кажат докторите, ще проведем масовото тестуване", обясни Борисов и ще се види какво е моментното състояние с епидемията. Той категорично не се нае да прогнозира колко време ще трае извънредното положение в България.
Изпълнение на мерки
Към момента има над 200 досъдебни производства за нарушили профилактичната задължителна 14-дневна карантина за връщащи се от чужбина. Карантинираните са над 24 000, стана ясно от думите на вътрешния министър Младен Маринов.
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
Още: Заради липса на лекари: Болни деца от Перник ще бъдат транспортирани до София
Правим всичко по силите си да няма опашки на КПП-тата, добави Маринов, който даде пример – на Владая 12 полицаи работят в момента и опашката на КПП-то там е 2 километра. "Ние сме още в началото, така че моля за разбиране", каза министърът и увери, че за всички служители на МВР има защитни облекла. Маринов помоли тези, които нямат належаща нужда, да не пътуват, а другите да подготвят необходимите документи – декларация по образец и служебна бележка от работодател, ако става въпрос за работа. Той увери, че се работи много с ромската общност и че каруците могат да се движат само в определените за това места.
В сряда, 1 април, се очаква да бъде изяснено какво ще се случи с безлихвените кредити от до 1500 лева за всички спрели да работят и са в принудителен отпуск, но намиращи се на трудов договор.
Заключенията на Европейския съвет по спорните и в България тема
Твърдо ще противодействаме на дезинформацията с прозрачна комуникация, цитира премиерът Бойко Борисов европейския подход за борба с фалшивите новини. Борисов обърна внимание и на решението ЕК да работи активно за съвместни обществени поръчки за медицински средства.
Но най-важната точка, на която той наблегна, е: "Неотложно трябва да се увеличи капацитетът за извършване на тестове, а държавите членки ще докладват на Европейската комисия за положението”.
140 милиона евро са отделени за 17 медицински проекта за борба с коронавируса, включително за ваксини, каза още Борисов. И не пропусна да наблегне как ЕЦБ сега осигурява благоприятни условия за финансиране във всички страни в еврозоната (точка 13 от решенията на Европейския съвет). "Оставям на умниците да коментират", подчерта премиерът, който сам каза преди месец, че е важно да се търси "консенсус", за да влезем в еврозоната.
"Бойко, моля те , помогни ми, аз днес искам още днес да ми дадеш, свършихме облеклата на първа линия" – така Борисов се похвали колко добре се справяме с производството на защитни облекла, като обясни, че това са думи на австрийския премиер Себастиан Курц. Премиерът добави, че е важно да има суровина.
Още: "Борисов: Правим 1000 бързи теста на полицаи на КПП и шофьори (ВИДЕО)"
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 27 март"