Мъглата влияе на лигавицата на дихателните пътища и предразполага към респираторни инфекции. Това каза за радио „Фокус“ пулмологът д-р София Ангелова, председател на Национална асоциация за профилактика на белодробните заболявания.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
В периода, в който падат мъглите, може да бъде предизвикана кашлица, обясни тя. „Кашляме, защото белият дроб се опитва да не допуска до себе си токсичните частици. В този период се влошава състоянието на хронично болните ни пациенти, затова ги съветваме да избягват излизането навън. Ако трябва да свършат някаква дейност навън, най-елементарното, което трябва да направят, е задължително да завият носа си с плътно оплетени шалове. Изсушаването на лигавицата е благоприятна среда за развитието на вируси и бактерии“, отбеляза пулмологът.
По думите ѝ през периода на гъсти мъгли е важно кога проветряваме домовете си. „Трябва да се съобразяваме с час пика на автомобилите в града, в който живеем. Хубаво е да проветряваме домовете си по-късно вечер“, уточни тя.
Според д-р Ангелова отоплението на твърдо гориво е най-сериозният бич за чистотата на въздуха и обществото. „Ако правилно използваме твърдото гориво, може би ще намалим вредните емисии. Не трябва да се горят дърва с висока влажност, защото те са източник на много висок процент фини прахови частици“, посочи пулмологът. Тя призова хората да не горят гуми и дрехи. „Те също са изключително тежък източник на токсични емисии, които водят до отежняването на въздуха“, добави д-р София Ангелова.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!