Системата не работи съвсем оптимално, населението е старо и болно, а като дойде външна криза като КОВИД и наблюдаваме какво се случва – висока смъртност. Така депутатът и пулмолог д-р Александър Симидчиев резюмира случващото се в България в светлината и на пандемията.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Пациентите трябва освен права да имат и задължения, заяви лекарят, визирайки профилактичните прегледи. Попитан дали се мисли да се вдигнат здравните осигуровки за тези, които пропускат годишните си профилактични прегледи – това е практика в някои еврпейски държави, отговорът беше, че конкретика не е обсъждана. Първо трябва да се съгласим всички политически сили, че такъв път е правилен – да има не само права, но и задължения, посочи лекарят пред БНТ.
Нищо не може да бъде решено в кратък период от време. За по-малко от 10 години не можем да създадем лекар-експерт, за 5-6 години може да се създаде средно ниво лекар. Въпросът при младите лекари не търсят толкова заплата, а бъдеще – какво ще се случи с тях след 5-10 години, каза д-р Симидчиев.
В България липсват школи за специализация, а преди ги имаше, подчерта той. Липсва стратегията и дългосрочната визия, уточни лекарят.
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Да въведем институция към Народното събрание, който да продължава да се продължават здравните политики, с участието на всички политически сили – това от "Демократична България" виждат като устойчивост и възможност да се следва една политика. В здравеопазването трябва да има приемственост, там една политика върви поне 10 години, каза д-р Симидчиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Ковид ваксинацията
Д-р Симидчиев е категоричен, че ваксинацията срещу коронавируса е на най-ниската си точка. За да управляваме пандемията, трябва да спазваме мерки и да се ваксинираме – втръсна ни да го повтаряме. Но общественото мнение вече е втвърдено, като изсъхнал бетон. У нас може да отпадат мерки, когато пандемията е под контрол, обобщи депутатът.
Още: Работна група ще анализира високата смъртност от COVID у нас
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо