Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Излекуваха млад доктор от коронавирус с кръвна плазма

16 септември 2020, 20:40 часа • 8767 прочитания

31-годишният специализант по хирургия д-р Момчил Манчев беше изписан днес от Инфекциозната клиника на столичната МБАЛ "Света Анна" след проведено лечение на коронавирус с кръвна плазма. Терапията все още се прилага експериментално у нас, въпреки че е използвана в медицината преди повече от век за лечение на различни заболявания, съобщава БНР.

Д-р Манчев e успешно излекуван с преливане на плазма от преболедувал коронавирусна инфекция. Почивка на море и после около седмица на работа в болницата след това. Не знае къде се е заразил. След това се появили симптомите, разказва д-р Манчев. "След като ми се влоши състоянието със сигурност имаше няколко дни на уплаха, особено след като 24 часа бях постоянно на кислород. Нормално е да има уплаха", казва той.

Състоянието му било почти критично, когато лекарите взели решение да опитат лечение с реконвалесцентна плазма в комбинация с лекарството ремдесевир. Инфекционистът д-р Лъчезар Панчев разказва за първата си среща с младия пациент: "Видях човек, който като "риба на сухо" лапа въздух образно казано, да ме разбере целия български народ".

Това е първият пациент излекуван с кръвна плазма в столичната Окръжна болница. Досега методът се прилагаше само във Военномедицинска академия в София, като донорите са пациенти, също лекувани там. Лечението с плазма е познато от десетилетия, припомня д-р Чавдар Ботев, учредител и консултант в създаденото преди 2 месеца Гражданско сдружение за лечение на коронавирус с реконвалесцентна плазма:

"Това е една нова методика, която е добре забравена стара. На практика България е била една от най-силните страни за лечение с реконвалесцентна плазма", допълни д-р Ботев. В края на август лечението на COVD-19 с кръвна плазма е одобрено в САЩ. У нас за него тепърва ще се говори. Сдружението за лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма започва информационна и обучителна кампания за популяризиране на терапията, а едновременно с това работи и за насърчаване на донорството на кръвна плазма. 31-годишният Мартин е един от първите дарители. Преболедувал инфекцията леко. Роден е с рядката нулева кръвна група и когато разбрал, че се търси плазма за тежко болен пациент, изобщо не се поколебал:

"Мисля, че ако един човек физически е подходящ да дари, ако го е изкарал вируса и ако има възможност да покрие всички изисквания, не виждам причина това нещо да не се случи", каза Мартин. Излекуваният доктор ще се възстановява още известно време у дома преди да се върне при своите пациенти. Той не знае кой е дарил плазмата за него, но е готов и той да стане дарител, за да помогне на някой друг.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес