Това, което не бива да се пие, са средства, които стимулират имунната система - имуностимуланти. Витамин D не е имуностимулиращ, но е добре да се пие при недостиг. Лично аз не бих препоръчал да се пият витамини като превенция. Това заяви имунологът проф. д-р Доброслав Кюркчиев.
"Повечето хора си представят имунната система като един добър страж, който колкото е по-силен, толкова по-добре – ами не е така", многозначителен беше професорът пред Нова телевизия.
Всеки случай е индивидуален – според възрастта, начина му на живот, минали заболявания, настоящи хронични заболявания, поясни Кюркчиев. Според него, сега не е времето да се правят спекулативни изследвания и самолечение.
Теоритично всичко може да навреди имунитета ни. Не желая да се ангажирам с определени продукти, защото може да повлияят различно на хората, обясни Кюркчиев.
Има смисъл да се измерят нивата на витамин D в нивото на организма и да се пие, ако има недостиг, поясни професорът. "И с корона, и без корона бих съветвал нещо да се взема, ако то е липсващо, а не е плод на някакви медийни спекулации", добави той.
По думите на Кюркчиев, към 4-5 ден има втори пик при COVID-19, когато имунната система дава хаотичен отговор в опит да се преодолее вируса и се стига до цитокинова буря - в случаите, в които имунитетът не е балансиран.
Професорът е категоричен и, че повторна зараза с COVID-19 е много рядко срещана. По-скоро хората мислят, че болестта ги повтаря заради т.нар. мултиинфламаторен синдром - т.е. отново закъсняла реакция на имунната система.
За ваксините срещу коронавируса, проф. д-р Кюркчиев беше многозначителен – бих се възползвал от правата си, които ми липсват, не желая личните ми свободи да бъдат ограничавани. "Ще си сложа от първата ваксина, която дойде", каза професорът, като пак повтори, че не желае да му се ограничават личните свободи. Според него, е възможно да има автоимунни реакции при ваксина, но е абсурдно да се прояви такова само заради начина на поставяне на ваксината. РНК ваксините са много иновативни, от имунологична гледна точка ваксината е брилянтна.
Имало е далеч по-сериозни предизвикателства пред човечеството и то се е справило. Това е част от живота – вероятно ще има и в бъдеще, обобщи Кюркчиев. Той предупреди – отделно от необразованите хора, има сериозно образовани извън медицината, които си мислят, че могат да се самолекуват.
Още: Над 4500 са вече починалите след заразяване с коронавирус у нас