В последните години стабилността на фармацевтичния сектор в България е факт. Пациентите продължават да получават все повече лекарства по Здравна каса.
Това каза пред БНР проф. Илко Гетов, председател на Български фармацевтичен съюз в навечерието на професионалния празник на фармацевтите и събора Български фармацевтични дни.
Въпреки положителните тенденции обаче, съсловието още се бори с много проблеми, допълни той.
"Още преди 3 години поставихме сериозно проблема с липсата на равноправен или на еднакъв достъп до фармацевтичните услуги. Фармацевтите са най-достъпните медицински специалисти в ЕС. Там средно на 5 до 7 минути път от където и да се намираш, можеш да достигнеш до най-близката аптека. За съжаление, има региони в страната, където това не е така. Бих казал дори, че в тежко положение са част от българските пациенти. Има цели общини, където няма аптека, сключила договор с НЗОК или само в една аптека могат да бъдат получени всички видове лекарства по Здравна каса", заяви той.
Гетов оцени пазара като „зловещо изкривен“ от монопола на определени вериги, а и по отношение на вертикалната и хоризонтална интеграция.
"Мога да дам пример как в други страни като Унгария, Белгия, балтийските страни, отново управляващите и обществото се връщат към т.нар. "регулиран пазар", защото, както и министърът каза в едно скорошно интервю тази седмица, лекарствата не са гащи.
Ще имаме национална аптечна карта, поне това е обещанието на този етап. Но, пак казвам, не всичко зависи от нас", заяви той.
От Съюза са поставяли нееднократно въпроса за диференцирана ставка на ДДС за лекарствата, както и за въвеждане на фиксирани цени, припомни Гетов.
"Не е нормално всеки месец, влизайки в аптеката, да бъдете изненадани с различна цена на лекарствата. Това е ежедневие – непрекъснато се променя доплащането, а представете си какво представлява като трудност за този, който стои от другата страна на гишето всеки ден да се рови по сайтове, да сверява фактури, да търси по-евтиното", категоричен е той.