Случаите на грип намаляват, но трябва да се има предвид, че циркулиращите грипни щамове не причинят тежки заболявания и не се пълнят така болниците, както миналата година. Втората 10-дневка на февруари случаите на грип вече намаляват, като заболеваемостта от грип в страната е 133 на 10 000 души. Това заяви бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред БТВ. Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
Да си ваксинираме ли децата срещу грип?
Той обясни, че грипната епидемия не е закрита, а възрастните хора и децата трябва да внимават. Проф. Кантарджиев съветва, ако се поставя ваксини срещу грип на децата, да се прави през носа с аргумент, че е доста по-добра. Най-много има грип АH3, като доста по-малко е AHN1. Когато един боледува от грип, около него двама-трима изграждат имунитет, без да боледуват – така нареченият колективен имунитет.
Още: Перник отмени грипната епидемия
Според проф. Тодор Кантарджиев циркулиращите варианти на грип у нас не водят до тежки последици. „Ако хората си пият противовирусните препарати оздравяват бързо и не заразяват“, съветва консултантът по ваксиниране.
Проф. Кантарджиев заяви, че коронавирусът изчезна и е по-малко от 1%. Ковид е характерен за началото на пролетта и вече сме готови за него.
МОН не обяви грипна ваканция
Припомняме, че по-рано от Министерство на образованието и науката (МОН) заявиха, че няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа. Това заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев, цитиран от БНТ. По думите му учебната година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на присъственото, но е по-добро от никакво.
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Министърът на образованието и науката каза още, че има кметове по места, които са злоупотребили с възможността да пускат във ваканция учениците при извънредни условия. Според Вълчев грипната епидемия не е била основание за техните заповеди. "Проблемът тази седмица е този един ден ваканция, който аз не мога да нарека ваканция, защото това е един ден пауза между двата срока и че е обявен по средата на седмицата", допълни Вълчев. По думите му това е неправилно решение на министерството.
Според министъра трябва да се промени наредбата и за абсолютно равен брой дни между двата срока. Красимир Вълчев се надява, че повече няма да бъде правена грешката да се оставя само един ден между първия и втория срок.
Грипна епидемия е обявена от понеделник във Великотърновскса област, въведени са строги противоепидемични мерки. Преустановява се и присъственият учебен процес.
6 и 7 февруари са неучебни дни във Варна, Пловдив, Монтана, Добрич заедно с междусрочната ваканция на 5 февруари. Учениците не са присъствено в клас и в областите Перник и Пловдив. В областите Габрово, Велико Търново и Добрич е въведено задължително носене на медицинска маска в лечебните заведения.Припомняме, че пикът на грипа се очаква да е между 3 и 5 февруари. Това обяви епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев в ефира на Нова нюз. По думите му в следващите седмици ще има много болни в София и София област.
Още: От днес: Още две области обявиха грипна епидемия