България ще има протонен ускорител - ще се търси национално финансиране за изграждането на Център за протонна терапия за лечение на деца с онкохематологични заболявания. Това обяви министър-председателят акад. Николай Денков пред журналисти в петък.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
А европари?
Преди два дни правителството извади проекта за Центъра от списъка, залегнал в Плана за възстановяване и устойчивост, заради забавянето му от страна на служебното правителство. Конкретно за този проект забавянето е над една година.
Кабинетът се отказа от още няколко, включително спорния проект за батериите.Причината за спирането е, че те няма да могат да бъдат изпълнени до края на срока, в който Европейският съюз предоставя финансиране за технологично и зелено индустриално развитие на България.
Още: Кабинетът се отказа от спорния проект за батерии по Плана за възстановяване
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
„Никой не се е отказал от проекта за протонния ускорител, но той се движи с около година закъснение. Има стриктна дата - края на 2026 г., за завършване на всички проекти, които ще се финансират по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът за протонния център е сложен и рискът да не се реализира дотогава вече е много близък до 100%. Не можем да рискуваме", каза Денков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За протонния център бяха предвидени 188 милиона лева по Плана за възстановяване.
Снимка: Thinkstock
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
България има право на безвъзмездни 11,1 млрд. лв. по ПВУ, от които вече получи 2,7 млрд. лв. преди година, но за останалата сума трябва да докаже, че са извършени редица реформи. Скоро ще бъде пратен пакет на ЕК за усвояване на още един транш средства.
През 2022 г. бе променена финансовата рамка на Плана, когато Европейската комисия намали с 1,1 млрд. лв. средствата за България заради по-доброто представяне на икономиката по време на пандемията.
Още: Губим 4,4 млрд. лв., ако не изпратим териториалните планове на ЕК