Със сигурност говорим за по-голяма адаптация на вируса, но не и за по-голяма смъртност. Така доц. Андрей Чорбанов коментира паниката около новия щам на коронавируса SARS-CoV-2, открит първо във Великобритания.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
Това, че ще зарази много повече хора, не значи да се повиши пропорционално смъртността. Би следвало да намалее смъртността, обобщи Чорбанов.
Това, че една, две, три или пет позиции на т.нар. S-протеин са променени не значи, че се е променил толкова самият протеин. Критериите за един щам са много хлъзгави, предупреди Чорбанов.
При принципно нов щам да – можеш да преболедуваш отново, след като си пострадал от по-стар щам. Но никой не е сигурен, че става въпрос за нов щам. Нов щам на практика значи нова болест, обясни експертът пред Нова телевизия.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
„Дори да затворим Великобритания, фактът, че го има в други европейски страни, няма го спре. Би следвало да го имаме и в България, не би следвало да го нямаме. Трябва научен механизъм, с който бързо да научим какво се променя”, обобщи Чорбанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
Говорим за това, че вирусът може да поразява повече хора – заради това, че като концентрация му трябва по-малко, за да зарази. Някак много съвпаднаха Brexit и този нов щам, подчерта Чорбанов.
"Мисля, че нямаме нужда от истерии и паники. 17 секвенции са променени, не е нов щам - доколкото знам, не се съобщава за драстично по-тежко протичане и смъртност", коментира д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз. И на мен ми прилича малко повече на политика, след като тази промяна е открита преди повече от 2 месеца, добави той.
Мисля, че това е състезание между създателите на ваксина и на тези, които работят за лекарствена терапия. Важното е да се намери лек, коментира Маджаров предвид данните, че "Ивермектин" показва много добри резултати.
Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК
Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София
Още: Вирусолог: Може би има много добра новина с новия щам на коронавируса