"Увеличават се хората, които са болни от коронавирус. Каквото и да кажа за мерките, ще бъде грешно, но мисля, че мерките такива, точно в този си вид, няма да решат проблема". Това заяви председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров пред БНТ.
Най-важните мерки са носенето на маските и спазването на хигиенните правила. Оттук трябва да се започне и това е истината, изтъкна доц. Киров. „Хора не се правете не герои, носете маските, където трябва, мийте си ръцете – елементарни правила и това ще ви предпази. Не е нужно да ви затварят, отидете в магазина, ама си сложете маската в магазина и си сложете маските правилно", призова медикът.
Той опроверга твърденията, че личните лекари не искали да поставят РНК ваксини. От самото начало се обсъждало какви ваксини къде да се складират и как да се складират. Тогава се обсъдила възможността, че най-лесно приложима е ваксината на "Астра Зенека", но след време се видяло, че и РНК ваксините могат да се складират няколко дни в обикновени хладилници и в рамките на 5-6 часа да бъдат приложени.
Доц. Киров призова здравните власти да не разпределят ваксините на секундата, а първо да ги съберат всички ваксини и да ги разпределят наведнъж, като приоритетно да бъдат разпределени към личните лекари. Той е на мнение, че "зелените коридори" по ваксинация не вършат работа. Иначе медиците също били ваксинирани в "зелени коридори", но за тях никои не говорил.
"Може и ние да правим РНК ваксините, а и ние вече сме разработили и нашата част от логистиката", изтъкна доц. Киров и допълни, че джипитата не получават РНК ваксини. Близо 75% от личните лекари са получили между 10-40 дози ваксини към 12 март, а 85% от лекарите са заявили между 50 и 200 дози. При нас има около 400 000 души, които чакат да бъдат имунизирани, отбеляза той.
Доц. Киров призова медиите да покажат опашките пред лекарските кабинети, за да се види, че медиците не са абдикирали от ваксинацията. "Проблеми могат да възникнат винаги и сякаш се забрави това, че сроковете за изпитване на тези ваксини бяха по-кратки и се поема някакъв риск. По-добре е да се ваксинираш, отколкото да не го направиш", категоричен обаче е доц. Киров, който визира максимата, че лекарствен препарат е добър, когато ползите от него многократно превишават вредите.
Още: Над 12 000 са вече жертвите на COVID-19 у нас