Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доц. Кунчев обяви кога ще започне масовото ваксиниране в България

20 януари 2021, 08:52 часа • 3285 прочитания

Масовото ваксиниране срещу коронавирус в България вероятно ще започне през април, след като през март се получат останалите количества от ваксините.  Това каза в ефира на bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

"Очакваме третата ваксина да е „Астра Зенека“, защото от 25 - 29 януари е заложено, че Европейската агенция по лекарствата ще дадат своята оценка. Сравнено с другите производители, от нея сме заявили най-много количества, но около 3 млн. са поръчани от всеки тип ваксина. Аз лично предпочитам „Астра Зенека“, защото нейното използване е изключително по-лесно, защото се съхранява при условия, които позволяват ползването просто на хладилник. Февруари очакваме, че вече ще работим с трите ваксини. Щом получим ваксините, ги правим. Организацията е налице", допълни още той.

"И от трите типа ваксини, от всички 6 или 7 ваксини, сме взели достатъчни количества ваксини. Интересът е голям и списъците се оказва, че след време не са актуални и се записват още. Вижда се, че няма страшни странични ефекти. Хората вече приемат много по-спокойно идеята за ваксините. Увеличаването на количествата започва от февруари. Априлските количества са 10 пъти по-големи от тези за март. Тогава ще свършим с втора фаза и ще навлезем в третата и всички, които желаят и се запишат при личните си лекари, могат да се имунизират. Зависи все пак от това какъв процент са обхванати от първа и втора фаза. България получава точно 1.55% от поръчаните ваксини от ЕК, защото толкова е населението ни", каза още Кунчев.

В коментар за медиците от Харманли и Хасково, които са се заразили с коронавирус след първия прием на ваксината доц. Кунчев заяви:

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

"Абсолютно възможна е тази ситуация. Тя няма да е толкова честа, но ще се случва и в бъдеще. Това не крие никакъв риск за човека. След първата игла започват да се появяват антитела, но те не са на достатъчно високо ниво. 10 дни след втората имунизация може да се каже, че вече сме максимално защитени. Тогава нивото е защитно и не би следвало да позволи възникване и заболяване. Антителата след първата ваксина позволяват да не се изкара толкова тежко заболяването. Ваксината действа, но ако няма нужда от втора доза – нямаше да я правим и да я препоръчва производителят. Втората доза позволява големият брой на антителата. През периода между двете ваксинации може човек да се зарази, но ще го прекара по-леко и пак е по-защитен от неимунизирания. Това, което вкарваме с ваксината, не е вирус. Няма как да се заразиш от тази информационна частите РНК. Нейната цел е да има имунен отговор, но антителата не са достатъчни от първата до втората ваксина."

По думите му 10 дни след втората имунизация може да се каже, че вече сме максимално защитени срещу COVID-19. Той добави, че около месец е възможно при среща с вируса човек да се зарази, но най-вероятно ще го кара много по-леко, отколкото неваксинираният.

"Нямам намерение да се тествам за антитела. Днес ще си поставя първата доза от ваксината. Днес ми дойде редът. Ако имам някакви притеснения, можем да търсим причина. Иначе седмица – две след втората доза може да се изследва за имунен отговор на организма. Задължително трябва да се направи изследване за имунния отговор, защото за нас не е безразлично какъв е резултатът от ваксинацията. Заложили сме контингент около 1200 души от различни възрасти, които са ползвали от трите вида ваксини. То ще продължи две години, за да разберем има ли ефект и колко дълго ще трае", обясни главният здравен инспектор.

На въпрос защо толкова малък процент от учителите искат да се ваксинират Кунчев отговори: "Само по един начин може да ги убедим, като им казваме истината и им даваме цялата информация. Ако някой си мисли, че някой друг мисли повече за негово здраве включително и държавата - много се лъже."

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Главният здравен инспектор допълни, че напълно разбира собствениците на заведения и че проблемът бил в многобройните компании, а не в хората, които просто отиват със семейството си. Той призна, че на други места, като градския транспорт контактите са по-интензивни и ще бъде предложено да се възобнови търговската дейност на моловете.

Кога учениците ще тръгнат на училище ще се реши след преговори с министрите. Някои класове ще бъдат на ротационен принцип.

Доц. Кунчев допълни, че не трябва да има съмнение, че мерките вършат работа. По думите му новият вариант на вируса във Великобритания заразява 70% повече хора. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес