Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доц. Чорбанов: Швеция доказа хипотезата за колективния имунитет

23 септември 2020, 08:02 часа • 9419 прочитания

За мен Швеция доказа хипотезата за колективния имунитет. Смъртността е реалният показател при такава болест, а не позитивните. Това заяви доц. Андрей Чорбанов.

Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София

Още: Проф. Андрей Чобанов: Наркотиците действат най-вече на състоянието на личността и се стига до пълен упадък

За кратко хората могат да се скрият, рисковите контингенти може да се скрият за две-три седмици и месец, но не и за дълъг период, аргументира се той при представяне на статистика, че в Швеция починали над 500 души на 1 000 000 души население, а в България – 110 на 1 000 000 души. Доцентът даде пример с домовете за стари хора – първоначално, през пролетта сме удържали, но неизбежно накрая вирусът е стигнал до тези домове.

Има две основни групи хора – едните искат да живеят максимално дълго, другите – максимално ползотворно, уточни Чорбанов своята гледна точка.

„Аз съм радетел на груповия имунитет”, каза Чорбанов, който уточни, че не иска да е „Ян Хус на държавната политика”. По-важно беше младите хора да контактуват изключително интензивно, а възрастните да бъдат скрити. Но в България това е много трудно, защото възрастните масово живеят с младите, обясни доцентът.

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

Според доц. Чорбанов, трябва да има карантиниране на болни от COVID-19 деца, но не и цели класове. Той не вижда резон и деца да носят маски.

Шведският модел

Според специализирано изследване, за което Actualno.com писа в голям материал, евентуално въвеждайки карантина, Швеция би би могла да понижи двойно броя на заразените и с една трета броя на починалите. По този начин тя дори нямаше да се доближи до показателите на Дания и Норвегия.

Някои учени отбелязват, че върху смъртността в Швеция са се отразили особени структурни обстоятелства. Първо, в тази страна през последните три години до пандемията е имало аномална ниска смъртност, като цяло. Според статистиката само за първите 11 седмици на 2020-та година в страната са починали 1,5 хиляди души по-малко, в сравнение със същия период през 2019 година, което много добре съответства на онази една трета смъртност, която би могла да бъде избегната, ако Швеция бе минала под карантина.

Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин

Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал

Мнозина обръщат внимание на особената роля, която изиграват в ситуацията шведската система за грижа за възрастните хора. Американският икономист Даниел Клейн по-рано посочва, че в шведските домове за възрастни като цяло живеят по-слаби хора, отколкото в Дания и в Норвегия. Ако средната продължителност на живота в домовете за възрастни в Дания Норвегия е 32 месеца, то в Швеция е само 16 месеца.

Забелязват се и големи разлики в цифрите по региони в Швеция, макар политиката навсякъде да беше еднаква. Докато стокхолмският регион пострада много силно, то броят на починали в други 3 региона на страната съответства на смъртността в Дания. Без карантина.

Още: "Спад в броя на на заразените с коронавирус в България, двама души са починали за денонощие"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес