Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доц. Чорбанов: Огромният процент от хора не образуват антитела, намирането им не значи абсолютно нищо

19 юни 2020, 17:40 часа • 5046 прочитания

"Увеличението на случаите на коронавирус в страната е нормално. Аз лично не смятам, че ситуацията е притеснителна. Двата основни фактора за това са движението на хората и броят направени тестове. Лабораториите в страната вече са повече, а медиците, които правят тестовете вече са по-добри”. Това заяви в предаването „Плюс-минус” по Нова телевизия доц. Александър Чорбанов от Института по микробиология на БАН.

Специалистът добавя, че всеки който е притеснен за своето здраве е длъжен да си обърне внимание. „Човек трябва сам да вземе мерки, а не да очаква обществото да се погрижи за него. Според него няма нищо лошо в това хората, които се чувстват застрашени, да се пазят и да живеят като отшелници. "Ако човек се чувства застрашен, трябва да се уедини някъде и това да е начинът му на живот. Отшелничеството е много добър вариант за хора, които изпитват такава параноя, защото параноята не е лечима и най-често тя не е на база научни доказателства", допълни доц Чорбанов.

"Вирусът не е жив организъм, а молекула, която е перфектно адаптирана да се разпространява чрез човешките органи. Странно е да му се вменяват качества като хитрост и подлост. Той е една изключителна форма на паразит”, каза още доц. Чорбанов. 

„За този конкретен вирус се смята, че има моменти, в които той може да увеличи своята вирулентност, но това няма как да продължи дълго време. Смятам, че вирусът ще се движи с доста стабилни темпове и ще се разпространява, докато критичната маса хора не се срещнат с него”, казва Чорбанов.

Той обясни, че голяма част от хората не образуват изобщо антитела. Наличие на такива се наблюдавало само при хора, които боледуват много сериозно. „Чух гениалното твърдение, че едва 1% от хората са се срещали с вируса и имат антитела. Трябва да кажа, че огромният процент от хора не образуват антитела, такива образуват хората, които боледуват много сериозно. Хората, които са се срещнали с вируса, но не са боледували, нямат антитела. При тях клетъчният компонент на имунната система се справя чудесно и е доказано, че именно той в най-голяма степен е отговорен за справянето с вирусните инфекции. Намираните или ненамирането на антитела не значи нищо. Трябва да се знае, че за огромна част от вирусните инфекции, антителата нямат никакво отношение”, категоричен бе той.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес