Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До 2-3 седмици Омикрон ще доминира в България, може да има по 10 000 заразени на ден

15 януари 2022, 20:30 часа • 6314 прочитания

До 2-3 седмици вариантът Омикрон може да стане доминиращ у нас. Това каза по Nova News доц. Любомира Николаева Гломб, завеждаща департамента по "Вирусология" в Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

"Възможно е да се стигне до 10 000 положителни проби. Важно е да се следи процентът положителни от всички направени проби. Омикрон все още не е доминиращ, но това ще стане в близките седмици. В някои области, като Русе например, е възможно и вече да е факт", допълни тя. Нови данни: Омикрон на практика вече е доминиращ в България, заяви проф. Ива Христова

Едва 20% от преболедувалите и хората с пълна имунизационна схема са предпазени от Омикрон, каза още епидемиологът.

"Не бива да се разчита на ваксинация или на преболедуване. Необходима е бустерна доза и в двата случая. Към момента няма информация за повторно заразяване с Омикрон, но все пак вариантът е сравнително нов и няма достатъчно данни за него", категорична е тя. Вариантът Омикрон: Защо бустерите работят, когато две дози от ваксината се затрудняват?

Още: Край на кризата в детско отделение в Перник

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Доц. Любомира Гломб коментира още, че опасенията за засилване на тромбози след бустерна доза са неоснователни.

Поставянето на противогрипна ваксина не пречи на тази срещу COVID-19. По думите ѝ разстоянието между двете ваксини трябва да е 14 дни. "Нищо няма да се случи и ако двете ваксини се поставят едновременно, по примера на редица други страни", допълни тя.

Според доц. Гломб напълно възможно е грипният сезон през миналата година да не беше усетен заради строгите противоепидемични мерки, като това може да се случи и тази година.

"Единствено чрез тест може да се различи грипа от Омикрон. Има разработени мултиплексни тестове, които дават много точна информация. Това е единственият начин за правилна диагноза", каза още тя.

Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?

Още: Заради липса на лекари: Болни деца от Перник ще бъдат транспортирани до София

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес