Медицинските маски и облекло за защита от коронавируса трябва да пристигнат от Турция днес. Те са достатъчно, за да стигнат на медиците за 1 месец. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов в предаването "Лице в лице" по bTV.
По думите му всички болници у нас и в момента разполагат с подобно облекло. Министерството на здравеопазването купува от всички български доставчици такива консумативи и те ще бъдат разпределени по здравните и лечебните заведения. И здравното, икономическото министерство са готови да съдействат на болниците, където има недостиг на подобни материали, увери министърът.
Най-важно е да облечем лекарите, социалните работници и полицията, които работят на място, категоричен е Караниколов.
Вече е подготвена системата, по която ще се раздават маските и защитните облекла, те ще бъдат разпространявани чрез районните здравни служби, които ще ги доставят на болничните заведения.
Има български производители на подобни предпазни артикули, като износът им вече е спрян, за да удовлетворят нуждите на страната ни. Държавата ще изкупи всички налични защитни костюми и маски от дистрибуторите.
"Обвиняваха ни, че сме спрели износа твърде късно. Нито една държава не е взела в ЕС не е взела подобно решение преди да установи коронавирус на нейна територия. Това са форсмажорни обстоятелства, които засягат принципите на общия пазар на ЕС. Не можеше да го направим преди това", обясни Караниколов.
Държавата е съдействала на родните производители на защитни облекла, за да повиши производствените им възможности. Българската текстилната индустрия е в готовност да има подобни облекла, щом получи материята и моделите им.
Въпросът с маските бил по-сложен, тъй като те били с филтри с активен въглен, който в момента се търси навсякъде. Именно тук са се включили учените от БАН, които имат технология за произвеждане на активен въглен и са готови да я предоставят. Щом се докаже, че тя работи, фирмите у нас можели да започнат и производството на маски.
Българските учени от години разработват въпросния въглен, както и други продукти за борба с вируси и те вече са преминали успешни изпитания. Въпросните научни открития са финансирани с държавни и европейски средства. Те могат да бъдат купени и от фармацевтичните компании, които биха имали сериозен интерес към подобни ефективни медикаменти.
"Направихме една изключителна синергия между науката, бизнеса и държавата, което е добър пример и трябва да се случва винаги", подчерта министърът на икономиката.