"София отново влезе в червената зона по брой заразени с коронавирус. Ситуацията започва да става тревожна и напрегната. Това, което ни тревожи е плавното покачване на хоспитализациите", това обяви директорът на СРЗИ Данчо Пенчев в интервю за bTV.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Вчера имаше и събиране при проф. Ангелов с ръководителите на големите болници. Започва плавното повишаване на хоспитализациите в София-град. Мерките бяха разхлабени, преди да получим тази информация. Към момента разхлабването е внимателно прецизирано. Отвориха се само молове и фитнес зали. Заведенията ще останат затворени. Очакваме развитието на заболеваемостта, което ще ни даде индикации за това, което ще направим. Абсолютно е възможно пак затягане на мерките", каза Пенчев.
Директорът на СРЗИ не изключва да се стигне до ново затягане на мерките, ако заболеваемостта стигне 600 на 100 000.
Във връзка с ваксините Пенчев коментира, че ако има данни, че ваксината на "АстраЗенека“ не трябва да се слага на хора над 55-годишна възраст, то това ще бъде отчетено.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
По-рано председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София-област д-р Виктория Чобанова информира, че има указания ваксината на "АстраЗенека“ да не се поставя на лица над 55 години, което означава, че трябва да се взема една ваксина за тази възрастова група и други - за останалите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Тя е на мнение, че трябва да има детайлно описание на процедурите и ясен протокол, защото това защитава и пациентите, и лекарите.
Неясноти има и около логистиката на имунизацията.
"Не знаем с какви ваксини ще имунизираме – едните са 5 дози в опаковка, други са 8“, каза Чобанова.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
При ваксината на "Пфайзер“ трябва да се доставя всяка седмица, защото има много кратки срокове за съхранение извън специализираните фризери. От РЗИ са я уверили, че доставки на ваксини ще има всяка седмица.
Вече виждаме трудностите пред масовата имунизация срещу коронавирус, каза още д-р Чобанова.
"Личните лекари са научили от медиите, че трябва да подготвят списъци на желаещите да се ваксинират. Това е станало в петък, а през почивните дни телефоните на нейните колеги са прегрели от обаждания на техни пациенти. Щеше да бъде много по-добре да бъде изпратено едно писмо до джипитата, а не те да научават по този начин за записването за имунизация", смята д-р Чобанова.
Друг проблем, според нея, е "липсата на адекватна информация по отношение на противопоказанията на ваксините при отделните групи хора.
На сайта на Министерството на здравеопазването има публикувани кратки характеристики, а пациентите постоянно задават въпроси, на които личните им лекари нямат отговор.
"Сред задаваните въпроси са как ще се отрази ваксината, ако сте си сложили ботокс или имате артрит. Не се знае дали и ваксините трябва да се слагат на онкоболни на химиотерапия", разкри д-р Чобанова.
Според нея е най-добре от РЗИ да доставят ваксините до кабинетите.
"Хората от малките населени места ще трябва да отидат в кабинетите на личните си лекари, защото нямам хладилник, за да транспортирам тези ваксини, а и в кабинета има необходимото оборудване за осъществяването на ваксинациите и да се проследи пациента в първите 15 минути след нея, каквито са указанията", обясни д-р Чобанова.