Деканът на Геодезическия факултет в Университета за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) – проф. д-р инж. Елена Пенева – Златкова оглави държавната „Здравна инвестиционна компания за детска болница“.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
С решение на едноличния собственик на капитала – Министерство на здравеопазването, от 5-ти април са освободени членовете на Съвета на директорите инж. Иван Алексиев и Добрин Константинов. В заповедта на проф. Асена Сербезова – министър на здравеопазването, не са посочени мотиви за това.
Другият нов член на СД е Веселин Варчев. Двамата с проф. Пенева са назначени със срок до провеждането на конкурс.
Припомняме, че през март месец миналата година Иван Алексив и Добрин Константинов спечелиха конкурси съответно за представител на държавата и независим член на Управителния съвет на държавната компания.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
В началото на 2020 г. проф. д-р инж. Елена Пенева-Златкова е била преизбрана за декан на Геодезическия факултет на УАСГ за мандат 2020-2024 г. Тя ръководи факултета от 2016 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Припомняме, че в началото на май месец т. г. здравното ведомство обяви обществена поръчка, чрез която да възложи предварителни проучвания на пет имота в столицата за изграждане на Национална многопрофилна детска болница. Целта е да се определи възможно най-подходящото място за инвестиционното намерение.
Явили са се двама кандидати. Фирмата „Тераконсулт“ ЕООД е дала оферта от 17 800 лв. без ДДС, а „Урба – А“ ООД – 24 900 лв.
Фирмата, която спечели поръчката, трябва да установи условията за застрояване на тези имоти според предвижданията на Общия устройствен план на София и подробните устройствени планове (ПУП), ако има такива.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Предстои за петте имота да се извадят скици от кадастъра, ГИС – София или общинска администрация, да се направят извадки от действащите кадастрални карти, подземния кадастър и Общия устройствен план, да се отразят сградите в съседни имоти, комуникациите в или наблизо - ток, вода, канал, газ, ТЕЦ.
Също така трябва да се определи максимално допустимият брой легла за реализиране на инвестиционно намерение, да се определи максималната разгъната застроена площ, да се опишат подробно нужните процедури за отреждане на терена и др.
Първият имот е в ЖК „Младост“, с площ от 67 681 кв. м. Представлява урегулиран поземлен имот „за болница“, в кв. 13, м. „Младост 1“. В него са построени сгради, включени в капитала на МБАЛ „Св. Анна“ АД. Предоставено е право на управление на Министерството на здравеопазването, но в него попадат и три частни имота.
Вторият е в район „Триадица“, ул. Козяк“ №1. Води се частна собственост, включена в капитала на МБАЛ „Лозенец“ ЕАД, с площ 168 241 кв. м. Представлява УПИ за „правителствена болница“ в местността Южен парк. В него са построени сгради, включени в капитала на МБАЛ „Лозенец“ ЕАД, а вътре попадат два имота частна собственост.
Третият е в район „Овча купел“, с площ 51 157 кв. метра, държавна собственост. Вътре има сгради, плаж и външни басейни с минерална вода, включени в капитала на „Национална специализирана болница по физикална терапия и рехабилитация“ ЕАД.
Следващият представлява съвкупност от три имота в район „Овча купел“, м. Горна баня. В единия от тях има незавършени строежи. Имотите са общинска, държавна и частна собственост. Всички са обща площ 65 684 кв. метра в капитала на УСБАЛ по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ ЕАД.
Последният е съвкупност от два имота в град Банкя, ул. „Шейново“ №6. Площта на първия е 13 155 кв. метра. Представлява УПИ за балнеоложки комплекс, включен в капитала на Националната кардиологична болница. Теренът до него от 22 155 кв. метра е включен в капитала на „Специализирана болница за рехабилитация – Национален комплекс“ ЕАД.
Припомняме, че първоначалната идея на предходното редовно правителството с премиер Бойко Борисов беше бъдещата детска болница да се строи върху изоставеното от 40 години скеле до Александровска болница.
Поръчката за строителство на Национална многопрофилна детска болница бе спечелена от ДЗЗД „ДЕТСКО ЗДРАВЕ”, с водещо участие на „Главболгарстрой“ АД. Договорът с консорциума за инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) на бъдещото лечебно заведение е 77,8 млн. лева без ДДС (или 93,4 млн. лв. с ДДС).