„Шансовете да живеем малко по-дълго с вируса са големи, защото вече в световен мащаб има над 4 милиона заразени. Нещата са доста разпространени по цял свят". Това каза пред БНТ пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Още: Д-р Диана Моландър: Как да не качим килограми по празниците без диети
Още: Медицинският хеликоптер транспортира жена в тежко състояние от Благоевград до София
Според него е много малко вероятно коронавирусът да изчезне. Докторът успокои, че няма да е толкова тежко, колкото при първата среща, но ще има пикове в бъдеще.
„Основното нещо, което движи епидемията, е, от една страна, заразността на вируса, от друга, поведението на хората. Там, където продължава да има контакт между хората, където може да се разпространява вируса, той там се разпространява и оформя гнездо. Там, където хората са достатъчно дистанцирани и спазват мерките за ръце, за физическо дистанциране, там нещата не могат да се разгорят“, каза д-р Симидчиев.
По негово мнение много по-добре сме започнали да познаваме вируса. Въпреки, че няма експерти, натрупаните данни позволяват да се правят много по-мотивирани изводи. Започва конвергенция на мненията, която е много по-систематична, много по-филтрирана.
Още: Близо 3 500 души са потърсили помощ в "Пирогов" по празниците
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Истински големият проблем са хората, които ще попаднат в интензивно отделение, защото там е тясното място на здравната система, смята пулмологът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Голямата част от това какво ще предопредели да се случи с този вирус вече не е самият вирус, а е поведението на хората. Експерти са направили сейфти чек лист, в който са разделени рисковите групи. Това е документ, който ще позволи, връщайки се обратно към нормалността, да не се получи ново заразяване с много заразени.
„Доста различен вирус, трябва да учим още много, все още нямаме експерти по този вирус. Но драма нямаме, нещата са овладени. Трябва да спазваме правилата, да си променим поведението така, щото да не допуснем втори, трети и четвърти пик“, каза още д-р Симидчиев.
Темата продължава и в нашия блог.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците