Реформата на психиатричната помощ е дълъг, тежък и скъп процес, но трябва да се започне. Това каза в студиото на БНТ, д-р Цветеслава Гълъбова, директор на държавната психиатрия "Свети Иван Рилски."
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
"Факт, е че за първи път на това ниво ръководство на Министерството на здравеопазването публично се оповестява тежкото състояние, признава се.Което наистина е първа стъпка да се осъзнае и признае проблемът, който е много сериозен", коментира д-р Гълъбова.
По думите й реформата не се крие само в смяната на плочките и дограмите. Тя изисква дълбоки и сериозни промени, предаде Център за право и здраве.
И категорично заяви, че "не бива да хвърляме така толкова много публичен ресурс, без да сме наясно по отделните стъпи на тази реформа."
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
"Процесът трябва да бъде управляван от някого, трябва да има някакво управително тяло с хора с много сериозни познания по същината на психиатричната структура, и по мениджмънта и трябва този процес да бъде управляван в продължение на годините, т.е да се създаде един орган, който да управлява психично здравната реформа и който да носи отговорност за това как върви реформата в отделните й стъпки", добави директорът на държавната психиатрия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
"Направихме ремонт на държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски". Нещата са много по-добре, но тоалетните за психичноболните са 5 за 60 души. Дори да ни закупят нови линейки, обновяват дограмата, самото място на болницата не е на подходящо място.
Държавната психиатрична болница трябва да бъде преместена в близост до болница и на по-достъпно място за близките", смята д-р Цветеслава Гълъбова.
Според нея психичноболните не трябва да бъдат изолирани в покрайнините, а близо до градовете. Те са хора, които също имат нужда от контакти.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист