"Очаква се трета вълна на коронавируса, това може да стане след месец, но може и по-рано“, посочи в предаването „Преди всички“ д-р Чавдар Ботев, хематолог, съосновател на Сдружение ''Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма''.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
По отношение на кръвната плазма д-р Ботев обясни, че трябва да се прелива много рано на рискови пациенти – с наднормено тегло, диабет, онкологични заболявания:
„При интубираните пациенти смъртността е над 90 на сто, така че в много от случаите се прелива кръвна плазма просто, за да се оправдае, че се прави нещо. А тя се прелива в ранен стадий.
При преливането на кръвна плазма при пациентите трябва да се наблюдава албумина, за да не се увреди белият дроб. При пациенти в тежко състояние се преливат високотитърни плазми и се прелива внимателно и по-рядко", поясни още д-р Ботев и допълни:
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
"Основната грешка, която се прави да върви трудно това заболяване, е, че след 7-и ден, дотогава има вирус, който ние трябва да атакуваме, но след това трябва да се приложи като основна терапия - кортикостероиди и храксипарин – това е основната грешка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Трябва да му бъде обяснено на пациента как се развива болестта – може до 7 ден да се дават противовирусни препарати, добавки, но след това се преминава на кортикостероиди и медикаменти срещу съсирването на кръвта. Това не се прави понякога и това е проблем."
Д-р Ботев посочи, че като цяло ваксината на "АстраЗенека" е безопасна:
"И в много отношения я предпочитам от другите ваксини, точно за възрастните пациенти, защото другите две ваксини дават по-токсичини реакции".
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Според д-р Чавдаров медикамента ивермектин не е регистриран от фирмата производител за лечение на Covid-19, защото патентът му е изтекъл.
"Но има собствени проучвания на лекари, които сочат, че този медикамент е ефективен. Но засега няма финансиране за това да се проучи медикаментът по-детайлно", каза още специалистът.