Хората, които са ваксинирани могат леко да се разболеят, но почти изцяло са защитени от Делта варианта. Това заяви имунологът от Берн д-р Аспарух Илиев в сутрешния блок на БНТ.
Той посочи, че когато ваксинирането намалява, съществува възможност да увеличи разпространението на инфекцията. Съвсем нормално е при всички ваксини да бъде поставена повече от една доза, уточни д-р Аспарух Илиев.
Трета бустерна доза ще увеличи ефектът на ваксините многократно. Самото решение е добре да протече централизирано в България или да се действа самостоятелно, обясни д-р Илиев.
Д-р Илиев сравни Делта варианта на коронавируса със снайперист, който стреля като един снайпер, който не уцелва десетката, а около осмицата. С всяка следваща доза имаме много по-дълъг ефект на ваксините, а ако се постави трета бустерна доза продължителността на имунитета ще бъде увеличена, подчерта Илиев.
Той увери, че след огромен брой тестове има изключителен профил на ваксините. Делта вариантът е на първо място доста по-заразен, необходими са 10 секунди за заразяване, ако има контакти с болен човек от инфекцията и вероятно има по-тежко протичане от Алфа варианта, каза д-р Илиев.
Той изтъкна, че ваксинираните трябва да носят маска, защото ваксините не блокират на 100% заразата. Новите бустерни дози ще са в състояние да подтиснат разпространението на инфекцията значително. С децата ще имаме проблем с разпространението на Делта варианта с началото на учебната година от 15 септември, каза още д-р Илиев.
Прочетете още по темата: Д-р Аспарух Илиев: Третата доза ваксина не е трагедия, а логична стъпка във ваксинацията