Едва ли ще има пълно справяне и прекратяване на коронавирус инфекцията на 100%. Бих казал, че ще продължи завинаги. Най-вероятно е, че този вирус ще остане между нас както е вирусът на СПИН-а, вирусът на ебола, или на Sars. Това заяви пред Нова телевизия националният консултант по кардиология проф. Иво Петров.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
"Най-вероятно ще има намаляване и увеличаване на случаите в течение на годините, освен ако не се намери много ефикасна ваксина, което не е много вероятно", предвижда проф. Петров.
В момента се тествали над 20 ваксини срещу Covid-19, от които поне половината сигурно ще могат да се използват в бъдеще. Но те няма да са особено ефикасни, тъй като вирусът мутира.
"Коронавирусът е РНК-вирус, а тези вируси мутират сезонно. Това означава, че нито една ваксина няма да е сигурна завинаги – тя ще е ефикасна срещу сегашния щам, но не е и срещу мутиралия след няколко месеца. Но със сигурност ваксината ще предотврати катастрофалното нарастване на заболелите", смята още кардиологът.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
Хората създават антитела срещу вируса, но всеки организъм изгражда различно силен имунитет срещу Covid-19. Проф. Петров разказа, че например в САЩ медицинските работници на първа линия в битката с вируса не са тествани. Ако са в добро състояние, им е разрешено да работят, тъй като здравната система не може са се лиши от тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
"Те са на предния фронт, за да лекуват останалите. Отначало ми звучеше скандално и престъпно, но всъщност е много прагматично. Не е далеч от здравия разум", отбеляза проф. Петров.
Според него сърдечно-съдовите заболявания не са предпоставка за заразяване с коронавируса и затова хората с такива заболявания не трябва да бъдат поставяни под карантина. Когато някой има сърдечно-съдови проблеми, то трябва да отиде навреме в болница, тъй като здравето и животът му е под сериозен риск.