Зъболекарят д-р Христо Грозев от Пловдив патентова уникален робот, който може да преглежда пациенти. В работата си, докторът обясни, че вплита изкуствения интелект, а разработването на робота му е хоби от 5-6 години.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
„Идеята беше да създам робот, който да бъде при пациента и да го обгрижва, а лекарят да се свързва с него по видеоконферентна връзка. Засега масово роботите са създадени за хората в медицината“, информира д-р Грозев в студиото на Bulgaria on air. Роботът е създаден и функционира, но процесът по легализиране в медицината е много сложен и дълъг. „Все още сме на фаза проучване. Идеята е пациентът да може да си го придобие за лично ползване, както си купува домакински робот или робот прахосмукачка“, обясни д-р Грозев.
Още: "Мъжки" хуманоиден робот посегна на репортерка в Саудитска Арабия
Функциите на робота
Функциите на робота са в сферата на доболничната помощ. Идеята е роботът да осъществява комуникация, както с личния лекар, така и с всеки един лекар по света и да извършва определени изследвания и манипулации, става ясно още от думите му. Самият робот може да извършва определени дейности през PLC контролера. Лекарят управлява робота.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Лично финансиране
Зъболекарят казва, че сам го разработва, без да е програмист, освен това с лично финансиране. „Пета-шеста година се занимавам с това, изчел съм всевъзможна литература. Всичко е въпрос на лично финансиране, време и контакти с фирми, които са в областта на автоматизацията и роботиката“, казва д-р Грозев.
По думите му отношенията лекар-пациент се преобразуват в триъгълник: лекар-робот-пациент. Много от колегите му са скептични, а някои дори казват: „Аз с банкомат трудно се оправят, ти искаш да работя с робот“. Накрая ще бъде роботизирана телемедицина, настроена чрез изкуствен интелект. В новите технологии младите хора са бъдещето, убеден е д-р Грозев.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Технологията му вече е патентована. В момента той разработва опцията роботът да бъде персонализиран и монтиран до болничното легло на пациента.
Още: Кървав инцидент: Робот нападна инженер във фабрика на Tesla
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
Още: Заради липса на лекари: Болни деца от Перник ще бъдат транспортирани до София