04:06 нед  30 мар 2025

Българин разработва робот зъболекар за домашно ползване

18 март 2024, 14:11 часа • 2190 | прочитания

Зъболекарят д-р Христо Грозев от Пловдив патентова уникален робот, който може да преглежда пациенти. В работата си, докторът обясни, че вплита изкуствения интелект, а разработването на робота му е хоби от 5-6 години.

Още: Ако си купим ваксина сами: От понеделник имунизират срещу менингококова инфекция

Още: Вече дишат сами: Д-р Валентин Димитров с добри новини за пациентите от Кочани

„Идеята беше да създам робот, който да бъде при пациента и да го обгрижва, а лекарят да се свързва с него по видеоконферентна връзка. Засега масово роботите са създадени за хората в медицината“, информира д-р Грозев в студиото на Bulgaria on air. Роботът е създаден и функционира, но процесът по легализиране в медицината е много сложен и дълъг. „Все още сме на фаза проучване. Идеята е пациентът да може да си го придобие за лично ползване, както си купува домакински робот или робот прахосмукачка“, обясни д-р Грозев.

Още: "Мъжки" хуманоиден робот посегна на репортерка в Саудитска Арабия

Функциите на робота

Функциите на робота са в сферата на доболничната помощ. Идеята е роботът да осъществява комуникация, както с личния лекар, така и с всеки един лекар по света и да извършва определени изследвания и манипулации, става ясно още от думите му. Самият робот може да извършва определени дейности през PLC контролера. Лекарят управлява робота.

Още: Експерт: Бактерията може да е в организма на много хора, само в редки случаи се стига до менингит и сепсис

Още: Нова енергия за нов сезон: Болница ВИТА предлага Пролетен Рестарт

Лично финансиране

Зъболекарят казва, че сам го разработва, без да е програмист, освен това с лично финансиране. „Пета-шеста година се занимавам с това, изчел съм всевъзможна литература. Всичко е въпрос на лично финансиране, време и контакти с фирми, които са в областта на автоматизацията и роботиката“, казва д-р Грозев. 

По думите му отношенията лекар-пациент се преобразуват в триъгълник: лекар-робот-пациент. Много от колегите му са скептични, а някои дори казват: „Аз с банкомат трудно се оправят, ти искаш да работя с робот“. Накрая ще бъде роботизирана телемедицина, настроена чрез изкуствен интелект. В новите технологии младите хора са бъдещето, убеден е д-р Грозев.

Още: Кога да се поставя ваксината срещу менингит? Отговорът на д-р Гергана Николова

Още: Кой и защо боледува от менингит: Причините посочи проф. Тодор Кантарджиев

Технологията му вече е патентована. В момента той разработва опцията роботът да бъде персонализиран и монтиран до болничното легло на пациента.

Още: Кървав инцидент: Робот нападна инженер във фабрика на Tesla

Още: Смъртността е висока, бързо да се действа: Проф. Ива Христова за менингококовата инфекция

Още: „Не може да се напълни каца без дъно“: Д-р Ненков за рекордния бюджет за здраве

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch