Разгледахме цялата информация на ваксинационния щаб и решихме да се съобразим с препоръката на Европейската агенция по лекарствата (EMA) за ваксината на AstraZeneca (оксфордската ваксина). Действително няма достатъчно данни за по-възрастните (над 55-годишна възраст) какво е действието на ваксината като протекция, изчисляван е имунен отговор, като оценките са, че той е достатъчно добър, както при по-младите хора. Това заяви изпълнителният директор на ИАЛ Богдан Кирилов.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Кирилов посочи, че се чака завършване на голямо клинично проучване за действието на ваксината в САЩ – при по-възрастни хора. Резултатите би трябвало да излязат скоро.
На въпрос дали ефикасността на оксфордската ваксина ще е достатъчна, Кирилов подчерта, че имало разлика между ефикасност и ефективност. Затова не можело да се прехвърлят данни за ефикасност т.е. при клинични проучвания като данни за ефективност т.е. резултат в реални условия. Затова се прави допълнителен мониторинг.
Целевата граница, заложена от американските власти, е над 50%. Ефикасността на оксфордската ваксина е 60% (6 от 10 души не се заразяват, останалите карат леко). Пред Нова телевизия Кирилов наблегна точно на това – че данните от клиничните изпитвания демонстрират, че няма хоспитализации и смърт при ваксинирани с ваксината.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Кога ще се слага втората доза на ваксината на AstraZeneca – българските здравни власти възнамеряват това да става на 10 седмица от поставянето на първата доза. През февруари се чакат 260 000 дози и от тях няма да се пази нито една за втора доза. През март ще се прави преценка дали вече да се пазят дози за втора ваксинация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
На въпрос до края на юни колко българи ще са ваксинирани срещу COVID-19, отговорът е – работим с различни сценарии, според това колко ваксини ще има. При 3 разрешени ваксини, както сега, прогнозата е да има между 1,8 – 2 млн. ваксинирани. Ако има 5 ваксини, тогава може да са над 2,5 млн. ваксинирани – ако в този вариант бъде одобрена "Янсен" на Johnson&Johnson, която се поставя само с една доза. Само че "Янсен" ще бъде доставяна в България от Швеция, защото пропуснахме срокът да влезем в общоевропейската поръчка т.е. стои въпросът е колко бързо ще може да идва тази ваксина в нашата страна.
Попитан колко от 243 000 медици (от първа фаза на ваксинацията) са се ваксинирали, отговор нямаше – само, че било динамично. А в трета фаза щели да бъдат включени журналисти, ВиК служители, превозвачи.
Няма категорични данни дали AstraZeneca пази или не срещу южноафриканския вариант. Пази обаче от британския, каза Кирилов.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
В 7:30 часа на 9 февруари самолетът с поредната партида доставки на ваксината "Комирнати" на Pfizer/BioNTech от Германия е излетял за България, потвърди Кирилов.
Още: Огромен ръст в броя на новите случаи на COVID-19 у нас