Днес, 8 март, Министерски съвет официално реши, че България заема позиция за прекратяване на договора с Pfizer/BioNTech за доставка на ваксини срещу COVID-19.
Служебният здравен министър Асен Меджидиев заяви на брифинг в Министерски съвет, че на заседанието на Европейската комисия по здравеопазване на 14 март в Брюксел страната ни ще изрази тази позиция - с решение на правителството.
"Другият вариант е да се спазват желанията на държавите членки за необходими количества, които да бъдат конткретно заявявани, с конкретен срок на годност и плащането да се извършва след такава доставка, а не както досега – ваксини да се поръчват спрямо броя население", заяви той.
"Полският министър на здравеопазването подкрепи тази наша позиция. И други държави членки го направиха, оформят се около 6-7 държави, които ще заемат една и съща позиция в Брюксел", добави министърът.
Освен Полша, според него това са Чехия, Румъния, Литва, водят се разговори още със Словения и Хърватия. До вторник Меджидиев очаква да се присъединят и други страни.
"Категорични сме, че България няма нужда от повече ваксини. Нашето становище е, че принудата на държавите да купуват големи количества, които да унищожават след това, е безотговорна и не е имиджова нито за България, нито за ЕК, нито за ЕС", твърди той.
Преди дни министърът заяви, че България ще бракува нови 2,8 млн. дози ваксини срещу COVID-19 през тази година заради изтекъл срок на годност. Днес той отказа да каже колко средства се губят заради правилата за конфиденциалност в договорите между ЕК и производителите.
България за миналата година е унищожила над 2 млн. дози ваксини "благодарение на това, че е взето решение по брой население да бъдат определяни квотите", твърди той.
Договорът за квотите е взет като решение на Европейската комисия от 5 държави. "Ние не сме участвали, но твърдо потвърдихме, че не сме съгласни. Грешна е позицията, че България е малка държава. България е силна държава и трябва да мислим за населението, да защитаваме държавните си интереси, независимо че сме държава членка на ЕС", каза Меджидиев.
На въпрос колко ваксини срещу COVID-19 ще купим, ако не бъде уважена позицията ни, той заяви: "Няма да закупим повече количества ваксини, така че няма никакво значение".