"Постъпваш в болница, пише се диагноза, която не е тази, но за нея трябва да се изпише лекарство, изписва се, но не се прилага, защото не е необходимо да се прилага и се изнася. Другата практика е в аптека – отивам да си купя лекарство, но трябва да доплатя 25%. Предлагат ми друго, което ще покрие сметката – и първото лекарство се продава на търговец, който го продава в чужбина".
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Така заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков обясни престъпната схема за износ на лекарства, която бе пресечена миналата седмица.
По думите му щетите са около 90 млн. за тази група, но оценката е, че в сивия сектор 200 млн. годишно се губят заради криминално изкупуване на лекарства. Първите сигнали за конкретната група са получени преди година.
Пенков обясни, че това е разрешен бизнес в Европа. Има светла част за паралелна търговия, когато има излишък от лекарства. Тогава търговец може да ги купи и изнесе в Европа – в целия ЕС е разрешено, у нас също. Проблемът е нелегалната търговия.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
В Министерството непрекъснато се получават обаждания за липсата на дадени лекарства, има лоши схеми, купуват се от аптеки и болници и се продават на тройна или четворна цена, допълни още Пенков в интервю за bTV.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Относно мораториума за новите лекарства заместник-министърът заяви:
"Колегите от Надзорния съвет, преценявайки бюджета за тази година са се опитали да направят нещо балансирано. Когато се увеличи перото в една област, автоматично се ощетява друго. В момента когато идва новото лекарство, обаче ние не може да измерим дали то решава проблема и как го решава".